Хришћански свет

Сарајево: Васкршња помоћ угроженим породицама

Сарајево: Васкршња помоћ угроженим породицама
Сарајево: Васкршња помоћ угроженим породицама
Сарајево: Васкршња помоћ угроженим породицама
Сарајево: Васкршња помоћ угроженим породицама

Саборна црква Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву и ове је године, већ традиционално, за најрадоснији хришћански Празник над празницима – Васкрс организовала хуминитарну акцију додјеле помоћи социјално угроженим породицама у Сарајеву и Источном Сарајеву, у оквиру које је подијељено око 50 пакета.

Светски Савет Цркава доводи у питање резултате пописа у Албанији

Светски савет цркава поставио је питање адекватности методологије и објективности резултата пописа и регистрације верских мањина у Албанији у 2011. године.

Генерални секретар ССЦ др Олав Твеит Фиксе у саопштењу наводи да "изражава забринутост због методологије и резултата пописа у Албанији 2011. године." Осим тога др Твеит доводи у питање поузданост поступка, јер сам исход има импликације на права верских мањина и верских слобода гарантованих Уставом те земље (п.п. Албанија).

Др Олав Твеит Фиксе је изразио забринутост у писмима упућеним почетком маја: поглавару Православне Цркве у Албанији архиепископу Анастасиосу, у Тирани, професору др Хајнеру Биелефелту, специјални известиоцу УН за слободу вероисповести или верског уверења, као и албанској Влади.

Египат: Коптски патријарх тражи олакшице за хришћане

Коптски Патријарх Тавадрос II захтевао је од политичара египатског Горњег дома законске олакшице приликом добијања грађевинских дозвола за подизање и оправку цркава. Неопходно је законодавство које ће спречавати верске сукобе у овој земљи, рекао је поглавар највеће хришћанске заједнице у Египту приликом сусрета са представницима Савета Шура у Каиру. Притом је Патријарх истакао да се многи муслимани дистанцирају од екстремиста, међутим, „лепа осећања нису довољна“.

Нигерија: Верска нетолеранција изазива немире

Надбискуп Нигерије Игњатије Каигама изјавио је у Минхену на заседању хуманитарне агенције „Црква у невољи“ да „када верска нетолеранција ескалира, сваки Нигеријац ће осећати тешке последице“. Он има разумевање за то да све религије треба да мисионирају, па ипак неке би желеле да своју веру намећу. Али ако присила долази до изражаја у верским питањима, онда је насиље неизбежно, рекао је надбискуп.

Исламска секта „Боко Харам“ је, по речима надбискупа, себи поставила за циљ да сваког Нигеријца обрати у ислам, па и председника су скоро присилили на обраћење. Међутим, уколико би неко желео да присилно мисионира у једној мултиетничкој и мултирелигиозној земљи са 160 милиона становника, изазивао би катастрофалну кризу.

Организација „Цркве у невољи“ документује прогон хришћана у 17 земаља

Положај хришћана Кини, Вијетнаму, Пакистану, Нигерији и Сирији све гори. Драматичан егзодус хришћана на Блиском истоку

Међународна католичка добротворна агенција „Црква у невољи“ већ трећи је пут почев од 2008. године представила документацију о прогону хришћана у свету. Извештај „Хришћани у великој невољи“, предочен у Минхену 22. априла на 180. страна, излаже тежак положај хришћана у 17 земаља. Према њему, почев од 2011. године положај хришћана погоршао се, пре свега,  у Кини, Вијетнаму, Пакистану, Нигерији и Сирији. Спектар се шири од државних о граничења верских слобода до чинова насиља у тим земљама.

Дијалог са атеистима први пут ван Европе

У оквиру свог дијалога са неверујућима, Ватикан организује овакву трибину први пут ван неке европске земље. Како извештава Радио Ватикан, од 6. до 9. маја у Мексику ће се одржати сусрет такозваног „Предворја незнабожачког“. На скуп ће допутовати и председник папског Савета за културу кардинал Ђанфранко Раваси.