Хришћански свет
Устоличен поглавар Римокатоличке Цркве
19. Март 2013 - 16:12Новоизабрани поглавар Римокатоличке Цркве, Његова Светост папа Фрања (лат. Franciscus, итал. Francesco), устоличен у катедрали Светог Петра
Свечаном чину устоличења, у име Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, присуствовала је висока делегација Српске Православне Цркве коју је предводио Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије.
Честитка Патријарха српског г. Иринеја новоизабраном папи
14. Март 2013 - 16:57Његова Светост
Папа Ф Р А Њ A
Ватикан
Ваша Светости,
Испуњени духовном радошћу поводом Вашег избора за новог Епископа древног и славног града Рима - Поглавара свих Римокатолика широм света, упућујемо Вам Наше искрене честитке.
Божија воља је да сви народи света познају Онога који је прави Пут, Истина и Живот - Једини човекољубац, Господ Исус Христос. Он, будући Спаситељ света и Избавитељ од таме греховне, данас је у Вашој личности добио још једног новог духовног молитвеника пред Престолом Својим.
Ваше свештено служење пратиће искушења овога света која ћете имати пред собом, и она представљају огромно бреме - у људским размерама можда и немерљиво. Но, сви смо позвани и да послушамо Христову заповест: „Узмите јарам мој на себе и научите се од мене; јер сам ја кротак и смирен срцем, и наћи ћете покој душама својим.“(Мт. 11,29-30)
Папа Фрањa (лат. Franciscus, итал. Francesco) - нови поглавар Римокатоличке цркве
14. Март 2013 - 12:41Први кардинал из Латинске Америке који је изабран за поглавара Римокатоличке цркве, Хорхе Марио Бергоља, зваће се једноставно Фрањa (лат. Franciscus, итал. Francesco) без додатка „први” све док неки његов насленик у будућности не узме исто име.
Папска имена су, иначе, нераскидиво повезана наслеђем људи који су управљали Римокатоличком црквом. Изабрани поглавари бирају папска имена углавном према својим узорима из историје. Одлука новога папе да постане први по имену Фрањо веома је значајна за Римокатоличку цркву. Он је, наиме, изабрао име по Фрањи Асишком, оснивачу монашког реда у 13. веку и симболу аскетизма.
Фрањa (лат. Franciscus, итал. Francesco), који је уједно и први папа из реда језуита, јесте 266. поглавар 1,2 милијарде верника. Изабран је у среду увече, другог дана конклаве, и био је надбискуп Буенос Аиреса. У Латинској Америци, иначе, живи највише католика - 560.000 милиона у око 780 бискупија.
Устоличење Патријарха етиопског
8. Март 2013 - 19:39
Новоизабрани Патријарх Етиопске (дохалкидонске) Православне Цркве Матија свечано је устоличен у Саборној цркви у Адис Абеби, главном граду Етиопије, у недељу 3. марта ове године.
Чину устоличења присуствовали су: у име Васељенског патријарха г. г. Вартоломеја Његово Високопреосвештенство Архиепископ тијатирски и велико-британски г. Григорије заједно са професором г. Андреасом Јоану; у име Блажењејшег Патријарха александријског и све Африке г. г. Теодора Високопреосвећени Митрополит аксумски г. Петар у пратњи о. Хризостома.
Сајам хране и пића у Токију – FOODEX 2013.
8. Март 2013 - 14:15На овогодишњем сајму хране и пића у Токију FOODEX 2013, Подруми Манастира Тврдош су заједно са још 4 компаније из БиХ (Сава Семберија из Бијељине, Подруми Андрија, Винарија Читлук и Винарија Нуић) представили своја вина. Овај сајам, који важи за један од највећих у Азији, сваке године посјети преко 75.000 посјетилаца. Винарија Тврдош учествује на Сајму на позив јапанске трговачке организације JETRO, при јапанској Влади, а посредством Спољно-трговачке коморе БиХ.
Промоција пројекта прекограничне сарадње
5. Март 2013 - 14:11Епархија будимљанско-никшићка је одржала 1. марта 2013. године промоцију пројекта прекограничне сарадње Црне Горе и Србије „Кроз културу и туризам за бољу сарадњу“ који финансира Европска унија са око 250.000 €.
Отварајући конференцију, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије је рекао да је циљ пројекта да се на основу финансијског доприноса из ИПА фонда Европске уније доврши обновa цркве Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу која је ушла у 9. вијек својег постојања, као и цркве Покрова Пресвете Богородице у Јабланици на Златибору. “Са задовољством и обновитељским елaном искористићемо ову изузетну прилику да уз добру међусобну сарадњу и повјерење завршимо обнову поменутих светиња како би испуњавале своју духовну функцију и на најбољи начин репрезентовале културне вриједности које народ овог поднебља његује кроз вјекове. Посебно нам је драго што је Европска унија препознала вриједнoсти које баштинимо и што је одобравајући поменута средства дала допринос очувању и презентацији нашег културног блага. По завршетку нашег пројекта, надам се уз обострано задовољство, и Бијело Поље и Плужине појачаће своју туристичку понуду, а свим њиховим посјетиоцима биће омогућено да боље упознају наше светиње.“