Хришћански свет

Црква у облику слова 0

Црква у облику слова 0

Стару цркву у Осечини су Турци више пута палили а упорни Срби обнављали своје место надања и окупљања. Aко се нађете у Осечини, посебну пажњу привући ће вам Стара црква подигнута још почетком 18. века (1735.) и првобитно посвећена Свeтом Георгију, а од 1765. године Светом Вазнесењу Господњем.

- Саграђенаје у облику слова 0 и представља прелазну фазу у начину зидања храмова. Зидана је од цигле и спајана кречом. Пре тога храмови су прављени од дрвета, као што је црква брвнара у селу Скадру, такође посвећена Вазнесењу Господњем, а до које се тренутно не може доћи због неприступачности терена, направила је поређење Бојана Вујичић, средњошколка-волонтерка у локалној туристичкој организацији коју смо упознали у порти осечинских храмова у време „Сајма шљива".

Други годишњи међународни комеморативно-молитвени сабор на Велебиту

Други годишњи међународни комеморативно-молитвени сабор на Велебиту

У овом логору смрти, који је трајао од 11. априла до 21. августа 1941. године, за људски ум несхватљиво, на неразуман начин усмрћено је 40.123 невина човека.

У недељу 26. јуна 2011. године, на дан Свете мученице Акилине, пошли смо на Други годишњи међународни комеморативно-молитвени сабор на Велебиту, масиву и најчудеснијој личко-приморској динарској планини, која у својим крaшким недрима чува кости четрдесет хиљада српских, јеврејских и ромских мученика – пред Богом праведника.

Сећање на мајора Милана Тепића

Сећање на мајора Милана Тепића

Пре двадесет година, 29. септембра тачно у 10 часова и 29 минута, мајор ЈНА Милан Тепић, не желећи да хрватским ”зенгама” препусти складиште са 170 тона муниције и експлозивних средстава у селу Беденик код Бјеловара, дигао је у ваздух себе и складиште. Имао је 34 године кад је жртвовао живот и отишао у легенду. Као прави официр, стао је раме уз раме свом давном сународнику, ресавском војводи Стевану Синђелићу.

Прича о Стефану

Прича о Стефану

Стефан Стевановић из околине Дољевца је слеп, али га то не спречава да марљиво учи и постане један од најбољих ученика елитне нишке Гиманзије "Светозар Марковић". Рачунар, звучне књиге и штампач са Брајевом азбуком, много су олакшали Стефанов живот.

Док траје школска година Стефан Стевановић, слепи дечак из околине Дољевца, највише времена проводи уз рачунар, звучне књиге и штампач са Брајевом азбуком. Сва та помагала умногоме су му, како каже Стефан, олакшала живот.

Победа немоћних и понижених

Победа немоћних и понижених

На куцање и питање: „Има ли кога?”, глас с оне стране врата спремно одговара: „Има, било је и биће!”. Тако је свих ових година. Ко год да је у Ђаковицу дошао радовало му се као најрођенијем, као да је једини и најважнији гост на свету, што он у овој осамљености и јесте био. У срцу града, у ком су живеле читав живот ђаковичке баке Пољака Кастратовић, Јела Мијовић, Надежда Исаиловић и Васиљка Перовић, среле су се, после рата 1999. године, са потпуном изолацијом и само су ретке комшије желеле, понекад кришом, прозборити по коју реч. Хаос и брутално етничко чишћење старице су преживеле у својој скромној цркви и трошној лепој кућици из деветнаестог века.

Отркивена спомен-плоча руским лекарима у Београду

Отркивена спомен-плоча руским лекарима у Београду

Председник Српског лекарског друштва Радоје Чоловић и руски амбасадор Александар Конузин открили су данас у Београду спомен-плочу руским лекарима и милосрдним сестрама који су помагали српски народ у ратовима 1912-1917. године.

Спомен-плоча откривена је на згради Српског лекарског друштва у Улици Џорџа Вашингтона, после интонирања химни Русије и Србије у извођењу хора и оркестра тог удружења.