Хришћански свет

Из Норвешке по благослов у Дечане

Из Норвешке по благослов у Дечане

Бoрис Максимовић и његове супруга допутовали су из норвешког градића Лилехамера да би у манастиру Дечани крстили своју ћерку Доротеју. - Поред жеље да Теа буде крштена у српском манастиру, у мом завичају и на Космету, постојала је и потреба да се захвалим овој светињи и њеним свештеницима за животне поуке које су ми овде дариване - прича Борис инжењер електронике.

Одломак из књиге "Уплакани анђео" оца Александра Дјаченка

Одломак из књиге "Уплакани анђео" оца Александра Дјаченка

Чуо сам од једног искушеника ову причу. Све је започело крајем осамдесетих година прошлог века. Цела територија Москве била је подељена изнеђу банди на делове. У једном од таквих сектора "оперисала" је и банда Марата.

Како му је билo право име, ја не знам, искушеник га је звао тим именом, тврдећи, да је Марат по националности татарин и да има малог сина од десет година. Мајку дечак није имао и отац га је сам васпитавао. Питања вере никада га раније нису интересовала и зато у истој мери није сматрао себе ни муслиманом ни православцем. Маратова група је гвозденом руком одржавала ред у свом делу. И на једно такво разрачунавање са конкурентима ишао је Марат једног кишовитог јесењег јутра. Ишли су у колони састављеној од три црна возила.

У Турској пронађен гроб апостола Филипа

Екипа италијанског археолога на челу са Франческом д'Андријом пронашла је у Памукалеу, античком граду Хијераполису у западној Турској гроб Светог Филипа, једног од 12 Христових апостола, преноси данас агенција Анадолија. "Већ годинама трагамо за гробом Светог Филипа (...)Коначно смо га пронашли у рушевинама једне цркве коју смо пре месец дана ископали", објашњава архелог Д' Андрија, који већ више година ради на овом локалитету у Турској.

Сведочење Кепирове жртве: У новосадској рацији 1942. породицу су ми убили на улици

Сведочење Кепирове жртве: У новосадској рацији 1942. породицу су ми убили на улици

Убијано је без разлога и без милости. Убијало се на улицама, двориштима, у становима. Убијани су млади, стари, деца, болесни… Изгубио сам све током рата. Моји родитељи и брат су убијени у рацији, а већи део фамилије је одведен у Аушвиц..., прича за “Блиц” Павле Шозбергер, један од ретких новосадских Јевреја који је преживео холокауст, огорчен ослобођајућом пресудом Шандору Кепиру.

Застава Српске на граници космоса

Застава Српске на граници космоса

Млади Бањалучанин Саша Савићевић испунио је свој дечачки сан и достигао, као први Србин из Републике Српске, "небеске висине". Он је учествовао на подорбиталном космичком тренингу у Русији и том приликом, уз сагласност домаћина, пронео знамења Српске кроз орбиту до доње границе космоса.

Успешно завршеним летом на авиону "Миг 29 УБ", којим је у току 55 минута - колико је трајао овај подорбитални космички тренинг - достигнута је висина од 23 километра, што се сматра доњом границом космоса.

Обележена 194. годишњица смрти вожда Карађорђа

Обележена 194. годишњица смрти вожда Карађорђа

Одавањем државних и војних почасти и полагањем венаца крај саркофага вожда Првог српског устанка Ђорђа Петровића Карађорђа, у цркви Светог Ђорђа на Опленцу у Тополи јуче је обележена 194. годишњица смрти прослављеног војсковође.

Венце су положили представници Министарства рада и социјалне политике, Министарства одбране и Генералштаба Војске Србије. У оквиру обележавања 194 године од смрти утемељивача нововековне српске државе Карађорђа Петровића, свештеници Опленачког намесништва сутра ће у цркви Светог Ђорђа на Опленцу служити свету литургију и парастос. На његов гроб венце ће положити представници општине Топола и суседних општина, Задужбине краља Петра Првог и невладине организације које негују традицију ослободилачких ратова Србије.