Хришћанско присуство на Блиском истоку: теолошки и политички изазови
Потреба за интензивнијим дијалогом међу црквама на Блиском истоку, као и са црквама на Истоку и Западу, биле су само двије од многих тема којима су се бавили 30 теолога, социолога, политичара и црквених представника на недавно одржаној конференцији у грчком граду Волос.
Петодневна конференција под називом „Хришћанско присуство на Блиском истоку: теолошки и политички изазови“, чији су спонзори били Свјетски савјет цркава и Теолошка академија у Волосу, одржана је од 19. до 23. јуна.
Разматрани су теолошки и политички изазови са којима се данас суочавају хришћани на Блиском истоку и посебно у Палестини. Ово подразумијева не само потребу за премоштавањем јаза и интезивирањем дијалога, већ и будућност хришћанског присуства у региону.
Иако нема поуздане статистике за цијели регион, очигледно је да су конфликти, какви су били у Палестини и Ираку, узроковали значајно смањење броја хришћанског становништва.
2003. године хришћани су у Ираку чинили 6 % становништва, а данас је тај број пао на само 1%. Хришћанско становништво у осталим земљама, као што су Сирија, Либан, Јордан и Египат, је у опадању већ дужи период, услед демографских, економских и емиграционих стварности.
Блиски исток сматра се колијевком Хришћанства и угроженост хришћанског присуства у овој области представља примарну бригу цјелокупног хришћанског свијета.
Учесници конференције су чули жива свједочанства из разних крајева региона, разматрана је историјска веза између Светог Писма и региона, питања окупације и „Обећане земље“, усвајања менталитета мањине и др.
Коначно, представљен је предлог како да хришћани учествују у обликовању региона и продубе своје хришћанско саморазумијевање у широј медитеранској области.
Домаћин конференције био је митрополит Деметре Игњатије, у име патријарха Константинопољског Вартоломеја говорио је епископ Атинагора, а учесницима се обратио и првојерарх Грчке Цркве, архиепископ Јероним.
Извор: Митрополија црногорско-приморска