Икона са псковским светитељима подарена цркви на Антартику

Црква Свете Тројице близу станице Берлингхаузен на острву Светог Ђорђа, на Антартику, најјужнија је православна црква на свету. Међутим, као парохија руске Цркве она одржава снажну духовну везу са далеком Русијом, па и са његовим Псковско-печерским манастиром на далеком северу.

У част 200-годишњице открића Антартика од стране Тадеја Берлингхаузена 1820. године, ручноизображена икона Светих Јоне и Васе из Псковско-печерског манастира, заједно са копијом у свету познате књиге „Несвети а свети“ митрополита псковског Тихона (Шевкунова), подарена је овој цркви. Икона је послата на предлог гувернера Псковске области Михаила Ведерникова уз помоћ псковске филијале Руског географског друштва.

Говорећи о овом дару, поларни капетан овога Друштва Данило Гаврилов је рекао: „Вера има место свуда. Ми морнари молимо се на броду и свуда, да се не догоди ништа лоше. Исто то је и на поларној станици где људи раде у тешким условима: стална зима, нешто увек може да се поломи, ослањате се само на себе, намернице долазе једном годишње, а све то не можете објаснити логично. Наравно, неко озго стара се о нама.“

Црква Свете Тројице на Антартику је подигнута 2004, освећена 2014. године. Његова Светост патријарх Кирил одслужио је Литургију у њој 2016. године.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)