Илиндан - Дан авијације

Илиндан - Дан авијације
Илиндан - Дан авијације
Илиндан - Дан авијације
Илиндан - Дан авијације

Дан авијације – Илиндан - прославља се 2. августа, у спомен на дан када је, 1893. године наређењем краља Александра Обреновића предвиђено да се у свакој дивизији образују ваздухопловна одељења. До 1941. године тај дан се традиционално прослављао као слава свих пилота и летача.

По благослову Епископа сремског Василија, у петак 31. јула 2015. прослава Дана рода авијације почела је у осам часова литургијским сабрањем у богослужбеном простору посвећеном Светом пророку Илији. Началствовао је архимандрит Стефан (Стокић) из Сомбора, а саслуживали су војни свештеници: презвитер Ђорђе Стојисављевић (из Прве бригаде Копнене војске, Нови Сад), презвитер Саша Совиљ, војни свештеник параклиса светог Луке Симферопољског на ВМА, војни свештеник из Друге бригаде из Краљева јереј Стеван Стевановић, као и домаћин сабрања војни свештеник 204. ваздухопловне бригаде на аеродрому Батајница презвитер Предраг Докић. Апостол је читао заставник Миле Даљевић, помоћник војног свештеника презвитера Ђорђа Стојисављевића, док је свештенство опслуживао чтец Никола Мијовић.

Камерни хор Свети Андреј Првозвани из Батајнице узносио је песмом молитве Господу, а хору су помагала војна лица у сталном саставу ове јединице на војном аеродрому у Батајници.

У својој беседи војни свештеник презвитер Ђорђе Стојисављевић указао је на житије Светог пророка Илије и особине које красе овог Божјег угодника који у ватреним кочијама Небом путује:

„...Познато вам је да је пророк Илија био житељ  Старог завета, да је био човек препун Духа Светог. Али, ми смо везани и у Новом завету за њега, кроз један догађај када је Христос извео тројицу својих апостола на гору Тавор и преобразио се пред њима. У том тренутку појавили су се десно и лево од самога Господа Христа, у кога апостоли нису могли гледати од светлости, са једне стране старозаветни законодавац Мојсеј, а са друге пророк Илија...“ Свети пророк Илија, кога анђели повијају огњем и хране пламеном, заштитник је рода авијације.

Славски колач је пререзао архимандрит Стефан (Стокић), док је домаћин славе командант 204. ваздухопловне бригаде, бригадни генерал Предраг Бандић, са замеником команданта пуковником Билићем и командантима и заменицима свих јединица са њиховим делегацијама, као и са војском, певао славски тропар заштитнику ваздухопловаца Војске, великом светитељу пророку Илији.


После Свете Литургије извршена је смотра војске на аеродрому Батајница.

Честитајући празник свима припадницима рода авијације, заменик команданта  РВ и ПВО бригадни генерал Душко Жарковић посебно је нагласио да су припадници рода авијације своју посвећеност, храброст, смелост и пожртвованост показали небројено пута и да су припадници РВ и ПВО претходних година у акцијама спасавања током поплава, пожара и мећава безбедно евакуисали више од 1.000 људи. Подсетио је и на страдање пилота 13. марта, приликом извршења једног таквог задатка, када први пут нису успели...                                                  

Генерал Жарковић је истакао да овогодишњи Дан авијације ваздухопловци дочекују свесни својих могућности, ограничења, али одлучни и спремни да уз максималне напоре сваки задатак изврше безбедно и квалитетно. Подсетио је генерал Живковић и на недавну одлуку државног и војног руководства да се Војска Републике Србије у наредном периоду опреми савременим транспортним хеликоптерима, да се набаве резервни делови за авионе „миг-21“ и „миг-29“ и отпочне модернизација авиона Г-4, истакавши да је за РВ и ПВО  то од посебног значаја. 

После званичног дела прославе и уручења награда и признања заслужнима током протекле године, организована је трпеза љубави.

Прослави на батајничком аеродрому присуствовали су команданти јединица Ратног ваздухопловства и ПВО, представници Цркве, главни капелан Војске Србије Горан Аврамов, представници локалне самоуправе, пензионисани пилоти, чланови породица трагично настрадалих пилота 13. марта 2015, као и многобројни гости.

Зорица Зец