Илиндан на планини Лукавици

Илиндан на планини Лукавици
Илиндан на планини Лукавици
Илиндан на планини Лукавици
Илиндан на планини Лукавици

Литургију у храму Светог пророка Илије на планини Лукавица служило је свештенство Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке: Илија Зејкановић парох загарачки, Василије Брборић, парох жупски и никшићки, Предраг Шћепановић, парох подгорички и Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки.

Током празничног богослужења освештани су и преломљени славски колачи и обављено причешће бројних вјерника. О празнику Светог пророка Илије вјерном народу бесједио је свештеник Илија Зејкановић.

Током Литургије су у молитви пред Господом поменута имена знаменитих предака пет племена, која у братској слози и љубави вјековима саборују на планини Лукавици. Свештеник Предраг Шћепановић је казао да је празнична Литургија прилика да се у молитви помену сви они који више нијесу међу живима, а дали су свој допринос да се братска љубав одржи.

"Сјетили смо се данас и Никше и свих оних јунака, чија имена само Бог знаде, а једино Црква и света Литургија, коју смо служили то може да памти. Њихове се душе данас радују што смо се ми овдје збратимили и сјетили смо се у молитви и Никше, дивног Вучине Минића и Морачанина Влада Стојановића, првог предсједника Одбора ових збратимљених племена, сјетили смо се и свих других који су овдје уградили себе“, рекао је парох подгорички.

Традиционални Илиндански сабор на планини Лукавици окупља пет племена: Жупљане, Загарчане, Морачане, Пипере и Ровчане, а домаћини овогодишње славе били су Жупљани. Дио славког колача и обавезу да наредне године приреди илинданско славље, у име племена Пипери преузео је Боро Божовић.

Цркву Светог Илије од 2007. граде представници поменутих племена, које планина Лукавица вјековима спаја. Зато је управо ова светиња најбољи одговор на садашња смутна времена, времена свађа, раскола, братомржње и зависти, казао је Петко Булатовић потпредсједник Црквеног одбора Жупе никшићке.

Црква на Лукавици је освештана је 2010. Смјештена је поред обиљежја Никшин киљан, мјеста гдје је, како легенда каже, погинуо родоначелник Никшићана.

"Кроз вјекове се на овом мјесту народ сабирао, а тамо гдје се народ сабира тамо је и црква Божија, па можемо казати да је садашњи храм саграђен на темељу тог старог. Уклопљен је у цјелокупни амбијент о чему смо посебно водили пажњу и саграђен с намјером да, док се год сабирамо, имамо мјесто гдје ћемо се Богу молити и службу служити. Свако племе је из свог краја донијело по један мањи камен који је уграђен у темеље ове светиње, што ће кроз вјекове симболисати нашу слогу и повезаност“, рекао је хаџи Радован Радовић, пројектант.

Народно сабрање на планини Лукавици настављено је културно-духовним програмом у којем су учествовали КУД "Жупа“ са играма из Црне Горе и Србије, народне пјесме косовског и покосовског боја интерпретирале су Бранка и Ева Зечевић, а стихове пјесме о Светом Илији рецитовала је Анита Перишић. У програму су учествовали и пјесник Зоран Костић, глумац Гојко Бурзановић, гуслари Ђорђије Копривица, Никола Крулановић и Небојша Тољић.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка