Илиндан у манастиру Бања код Прибоја

Илиндан у манастиру Бања код Прибоја
Илиндан у манастиру Бања код Прибоја
Илиндан у манастиру Бања код Прибоја
Илиндан у манастиру Бања код Прибоја

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски г. Јоаникије служио је на празник Светог пророка Илије, у недјељу 2. августа 2015. године, свету архијерејску Литургију у манастиру Бањи код Прибоја.

Преосвећеном Епископу, у празничном богослужењу, саслуживало је више свештеника и свештеномонаха Епархија будимљанско-никшићке и милешевске, а уз молитвено присуство вјерног народа прибојског краја.

Велики празник Светог пророка Илије сабраним вјерницима, а мати игуманији и свештенству храмовну славу честитао је, архипастирском бесједом, Његово Преосвештенство владика Јоаникије.

„Велики је сабор Божји данас, драга браћо и сестре, на небу и на земљи. У цијелој православној васељени прославља се Свети пророк Илија и наш српски народ на овај дан увијек се сабирао, Богу молио, овај дан Богу посвећивао и размишљању о духовним вриједностима, молитви Богу, сабирањем у свете храмове. На овај свети дан наш народ излази на високе горе, гдје су сабори Божји Светог пророка Илије, а мислим да смо се и ми овдје, који смо се сабрали у манастиру Бањи, манастиру Светог Николе и Светог пророка Илије, попели на веома високу гору, духовну гору Божју. Сам долазак у овај свети манастир за сваког хришћанина је посебна повластица у било које вријеме, а нарочито на овај свети дан сабора Светог пророка Илије, оног сабора Божјег који се на овом мјесту никада није прекидао, макар од када читамо историју манастира Бање“, казао је Владика Јоаникије.

Он је додао да се на овом светом мјесту налазе светиње посвећене Пресветој Богородици, Светом Оцу Николају и Светом пророку Илији. У цијелом хришћанском свијету, нагласио је Његово Преосвештенство, осим Пресвете Богородице, Свети Никола и Свети пророк Илија су међу светитељима који се први у помоћ призивају.

„И то није случајно на овом светом мјесту, освештаном, древном и славном мјесту које сабира наше памћење од прије Немањића, а нарочито из времена Немањића и нарочито се овдје његује успомена на ктитора обновитеља Светог краља Стефана Дечанског, али и послије Немањића, овдје се чува успомена и на славне Соколовиће, а прије њих на велике велможе и властелу српску славне Алтомановиће. Цијела крстоносна историја манастира Бање је, у суштини, историја нашег српског православног распетог народа кроз сва времена и, као што видимо да је ова светиња страдала, а то можемо да видимо чим уђемо и разгледамо њену унутрашњост, колико је страдала и рушена, али је увијек имала моћ да се обнови, увијек је имала моћ да сабира наш народ, да га духовно храни и снажи, да га обједињује Духом Светим и Светим Тајнама Христовим, да га окрилати и охрабри у свим временима“.

„То охрабрење нам је потребно и данас, као никада у нашој историји, да се не погубимо, да се не пометемо, да се не разјединимо, да се не уплашимо, већ да се саберемо и у вјери ојачамо. Нека буде срећна слава, нека нашој мати игуманији, свештенству који су ову славу лијепо припремили, свим добротворима, приложницима овог светог храма и свима вама, драга браћо и сестре, нека Свети пророк Илија и Свети Николај буду на помоћи“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије.

Он је посебно захвалио г.-дину Горану Деспићу, ктитору обновитељу, који је обновио храм Светог пророка Илије и показао велику љубав према овој светињи.

Благосиљан је и преломљен славски колач, а црквено-народно сабрање је настављено уз трпезу љубави.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка