Илинданске свечаности у Сокоцу

У Сокоцу је низом свечаности прослављен празник Светог Пророка Илије, заштитника храма Романијске Лазарице и града Сокоца.

У навечерје празника, 1. августа, када Црква прославља Преподобну Евгенију (књегињу Милицу), обиљежена је крсна слава Кола српских сестара из Сокоца, а потом је служено празнично бденије на ком је началствовао протосинђел Николај, игуман манастира у Кнежини (Епархија зворничко-тузланска).

Након бденија, од храма је кренула свечана литија, која је прошла улицама Сокоца до зграде општине, гдје је пред централним спомен-обиљежјем одслужен помен за све погинуле српске војнике у посљедњем Одбрамбено-отаџбинском рату.

У име соколачког свештенства присутне је поздравио старјешина храма протојереј-ставрофор Борис Бандука који је, честитајући градску славу, рекао да данашњи празник треба да нас веже  и спаја јер смо сви ми једно у Христу Господу.

„Овај празник је празник свих нас. Литија која је прошла улицама Сокоца, велики је благослов. Свештеници су читали јеванђеља и сви смо се заједно молили за благослов наших домова. Нека Господ  услиши наше молитве, да  се  увијек радујемо једни са другима и да све празнике прослављамо у миру, здрављу и братској љубави“ – рекао је свештеник Бандука. У име општине Соколац славу је честитао начелник Милован Бјелица.

Потом је услиједио пригодан културно-умјетнички програм у коме су учествовали етно група „Кимвал“ из Фоче, фолклорни ансамбл КУД „Романијска луча“, солисти и рецитатори овог друштва и Плесни клуб „Ника“, а у Духовном центру храма Романијске Лазарице је за све званице је уприличено послужење. Ријечи добродошлице упутила је предсједница предсједница КСС „Преподобна Евгенија“ из Сокоца Мира Скоко.

На сам Илиндан је у храму посвећеном овом светитељу служена Света литургија на којој је началствовао протојереј-ставрофор Милојко Топаловић уз саслужење седам свештеника и три ђакона. У току литургије велики број дјеце и одраслих приступио је Светој тајни причешћа.

Послије славског обреда присутнима протојереј-ставрофор Рајко Цвјетковић из Рогатице је,  честитајући храмовну славу, рекао да се на Литургији освећујемо и причешћујемо.

„У Литургији  постајемо велики, надахњујемо се  Духом Светим и испуњавамо Христом. Одслужили смо данас  Свету литургију, божанствену службу. Ко год је данас био присутан, он је саслуживао, био учесник у богослужењу, а не посматрач“, рекао је прота Цвјетковић.

Цвјетковић је присутне подсјетио да  се српски род вратио Богу, али да  још увијек није довољно присутан у служби Божијој – Литургији.

„Вратили смо се Богу, а опет нам није добро. Треба да се  вратимо служби Божијој, да постанемо литургијски хришћани и да будемо учесници Литургије“, истакао је прота Рајко, подсјетивши даље вјернике на живот и службу Светог Пророка Илије.

Након литургије у Духовном центру „Романијске Лазарице“ одржан је завршни дио овогодишње прославе крсне славе и Дана општине, гдје су заслужнима додијељена општинска признања и за све присутне припремљена славска трпеза љубави.

У оквиру илинданских свечаности, у недјељу 3. августа, послије Свете литургије, коју је у храму Светога Пророка Илије у Сокоцу служио парох борички јереј Велимир Дивљановић, у Ћаваринама је код храма Светих Отаца Првог васељенског сабора у изградњи, организовано шљеме и извршено освећење нових крстова за храм.

Присутнима се послије освећења крстова обратио протојереј-ставрофор Борис Бандука који је рекао да за нас хришћане Крст значи спасење.

„Крст је знак побједе, јер је Господ након страдања на Крсту, васкрсењем побиједио смрт, а нама даровао живот вјечни,“ рекао је прота Борис.

Он је додао да су и Свети оци, којима је храм посвећен, имали вјеру у Живога Бога и да су ту вјеру оставили и нама.

„Бог љуби човјека, а на ту љубав треба и ми да се угледамо, и да љубимо једни друге. То је и заповијест Божија. Овај храм  треба да нас уједини, да будемо прави хришћани и сљедбеници Христови, јер овај храм градимо  у славу Божију, а у част  Светих отаца Првог васељенског сабора. Градимо храм  да иза нас нешто остане,“ нагласио је отац Бандука.

Кум шљемена храма у Ћаваринама било је братство Копривица са Гласинца и Романије, а  кумови четири крста су: породица Митра Комљеновића из Сокоца, Лара и Марко Вукојичић из Пала, Татјана и Небојша Радовић из Београда и Немања Рубеж из Хан Пијеска. 

У марту ове године освећено је земљиште  за изградњу храма у Ћаваринама, у недељу Томину освећени су темељи храма, а у Недељу по Спасовдану 1. јуна, када прослављамо празник Светих отаца Првог васељенског сабора, а Епископ захумско-херцеговачки Григорије, замјеник Митрополита дабробосанског Николаја, обавио је први славски обред.

Извор: Митрополија дабробосанска