Илиндански сабор на Клиси у Новом Саду

Илиндански сабор на Клиси у Новом Саду
Илиндански сабор на Клиси у Новом Саду
Илиндански сабор на Клиси у Новом Саду
Илиндански сабор на Клиси у Новом Саду

У петак, 2. августа 2013. године, у храму Вазнесења Господњег на Клиси, литургијским сабрањем верних којим је, уз саслужење протојереја Боре Видовића и Бранка Ћурчина, началствовао презвитер Ђорђе Стојисављевић, војни свештеник, почела је свечана прослава празника Светог пророка Илије.

Славље је настављено меморијалним турниром у малом фудбалу Зоран Ђаковић и свечаним отварањем изложбе слика госпође Ине Гавриловић у холу Спортског центра Слана бара, уз учешће ученика веронауке Основне школе Душан Радовић, који су извели пригодан рецитал.

Ина Гавриловић, из града Измаила у Украјини, становник Новог Сада од 1993. године, изложила је на Сабору двадесет радова из три циклуса. Изложбу је, осврћући се на Инин рад, у присуству посетилаца, свештеника и неколицине Ининих сународника отворила академски сликар Александра Ђурић.

Истога дана, у 19 часова, уз молитвено учешће свештенства и великог броја верног народа, служено је свечано вечерње богослужење којим је хоростатисао Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки Господин др Иринеј.

После чина благосиљања славског колача и жита, Епископ Иринеј поучио је сабране надахнутом беседом охрабривши их да истрају у изградњи Световазнесенског храма.

Учеснике Сабораје у име градоначелника Новог Сада господина Милоша Вучевића поздравила госпођа Миланка Бркић, чланица Градског већа задужена за културу. Она се присутнима обратила одабраним речима: - Драги пријатељи, желим да вас поздравим у име градоначелника Новог Сада господина Милоша Вучевића и у своје лично име, и да организаторима, учесницима и посетиоцима данашњег Илиндандског Сабора изразим дубоко поштовање и искрено дивљење због тога што нас ништа не може поколебати у настојању да негујемо и чувамо  традицију свог народа. Без сећања и памћења људски род не би могао да опстане, јер све што знамо научили смо захваљујући способностима памћења и сећања. Искуство и умећа које су нам оставиле предходне генерације предуслов је нашег опстанка како у најбаналније егзистенцијалном смислу, тако и у оном важнијем, духовном. Највећа опасност данашњице садржана је у максими „живи за данас, заборави јуче, не мисли на сутра". Сигурна сам да чак и они који су је смислили знају да свако ко заборави јуче, и ко не мисли на сутра не може да има ни то обећавано ДАНАС. И још једном, изражавам велику захвалност на ентузијазму и труду који су уложени у организовање Илинданског сабора.           Срећан празник и хвала.

У наставку је приређен богат културно-уметнички програм у којем су учествовали: Културно-уметничка друштва Ђидо из Бечеја, Благоје Паровић из Гајдобре, Једнота из Гложана, трубачки оркестар Данијела Јокановића из Шида, група певача Билбил из Новог Сада, гајдаш Максим Мудринић из Сивца, гуслар Петар Мишовић из Новог Сада и драмски уметник Стеван Бероња.

Овом величанственом скупу присуствало је више хиљада житеља Новог Сада и оклоних места.

Извор: Епархија бачка