Интервју Епископа Рашко-призренског Г. Теодосија за Правду, 16. јануар 2010. год.
АРТЕМИЈЕВИ СЛЕДБЕНИЦИ И ДАЉЕ ПРАВЕ РАЗДОР
Епископ Теодосије је као седамнаестогодишњак први пут посетио манастир Високи Дечани, а девет година касније постављен је за настојатеља и одликован чином игумана Царске лавре манастира Високи Дечани.
- Када сам први пут посетио Високе Дечане, у лето 1983. године као свршени средњошколац, осетио сам јак Божји призив да свој монашки живот, за који сам се раније определио, започнем управо у дечанском манастиру. Животне околности, али пре свега Божја промисао, довели су ме поново у Дечане, у пролеће 1992. године, и отада они постају мој трајни монашки дом - каже у интервјуу за „Правду" епископ Теодосије.
У чин јерођакона рукоположио Вас је тадашњи епископ рашко-призренски, блаженопочивши патријарх Павле, у истом храму у коме сте, 21 годину касније, уведени у трон епископа рашко-призренских?
- У Саборном храму Светог Ђорђа у Призрену примио сам први степен свештенства и постао јерођакон, а сада је то саборни храм епархије, у коме сам недавно примио дужност епископа рашко-призренског. Призрен је место у коме посебно осећам своју службу у Цркви. То је још један разлог више што сам посебно срећан да је седиште епархије, после 11 година, званично враћено у Призрен. Повратак епархије у Призрен веома је важан корак за нашу Цркву, али и порука нашем народу да остајемо са њим и тамо где је најтеже. Судбина нашег народа у призренском крају једно је велико распеће. Али, знамо да после распећа увек долази васкрсење, и данас се поново враћамо Призрену као српском Јерусалиму.
Многима сте били годинама једини гост, помоћ и утеха. Шта је највећи проблем и који је највећи изазов пред Вама?
- Манастири, посебно на Косову и Метохији, данас имају посебну улогу и одговорност према народу. Они у њима виде своју узданицу и подршку, и ми као монаси не смемо да изневеримо та народна очекивања. Морамо да радимо сви заједно на јачању црквеног и духовног живота, посебно на парохијама и међу народом. Саборним окупљањем народа треба да радимо посебно на превазилажењу разних идеолошких подела, са којима се народ годинама суочава. С друге стране, потребно је много труда да Црква помогне у ублажавању тешке хуманитарне ситуације, и да помогнемо, колико је могуће, онима који су социјално угрожени, нарочито повратницима, јер они данас покушавају да поново започну свој живот на простору Косова и Метохије.
Црква је заједно са верним народом показала јединство, духовну зрелост и одговорност у неочекиваном низу догађаја у вези са рашчињеним епископом Артемијем. Какво је сада стање у епархији, има ли „артемијеваца" у епархији, и да ли је тачно да ти људи, „лишени свештеног и монашког чина", обављају „безаконе обреде", служе литургије, причешћују, крсте, венчавају?
- Свештенство и верни народ показали су заиста велико јединство и зрелост, јер се нису повели за покушајем неких да се на простору Епархије рашко-призренске створи расколничко језгро, које би имало за последицу разбијање Српске цркве и нашег народа. Тренутно, следбеници монаха Артемија покушавају ту и тамо да направе раздор и неслогу, али у томе немају подршку народа. Наш верни народ, хвала Богу, зна да разликује секту од Цркве којој припадају и распопе од свештеника Христових, па могу да кажем да њихов покушај цепања Цркве у суштини није успео. Црква наставља свој пут, а секте иду на маргине историје.
Када можемо очекивати наставак обнове Призренске богословије и просветног рада у њој?
- У комплексу богословије за сада је само обновљена стара зграда Симе Игуманова, и у плану је да се даље настави са обновом. Највероватније је да ће у почеку богословија почети са радом првог разреда, да би се временом капацитет повећавао.
Тренутно радите на обнови угашених парохија, колико је угашених парохија на Космету?
- Најтежа ситуација је у Метохији, одакле је у послератном периоду отишло и највише нашег народа. Архијерејско намесништво пећко сада је сведено само на три свештеника: у Гораждевцу, Истоку и Осојанима. У наредном периоду, гледаћу да отворимо парохију у Пећи и завршимо обнову храма у Ђаковици, где ћемо уз Божју помоћ отворити дечански метох. За сада смо почели са обновом парохијског живота у самом граду Призрену. Тренутно имамо у епархији 52 свештеника и пет ђакона, и надам се, како време пролази, да ћемо имати још младих свештеника, који ће помоћи да се интензивира рад са народом.
Истакли сте да су повратак расељеног народа на Косово и Метохију и очување светиња посебно важна питања за цркву и државу. Имате ли стратегију за повратак?
- Повратак расељених особа веома је важан за будућност Срба на Косову и Метохији. Народ и светиње су наши главни приоритети. Зато је задатак свештенства међу народом и монаштва у светињама да раде све што је у њиховој моћи да се одрже ова два стуба српског постојања на Косову и Метохији. Кључ за повратак није само безбедност, већ и економски услови. Поред запослења, младим људима требају услови за школовање и урбана инфраструктура. Веће улагање наше државе, али и међународне заједнице у развој српских средина на Косову и Метохији допринео би стварању бољих услова за живот и опстанак.
Нажалост, питање безбедности српских светиња је и после 12 година актуелно. Колико КФОР има слуха када је заштита у питању?
- За сада КФОР још обезбеђује наше најзначајније и најугроженије светиње: манастир Пећка патријаршија, Дечани и Девич. Безбедносни услови су и даље врло тешки и ситуација је често непредвидљива. У КФОР-у сада има више разумевања, после нашег настојања да образложимо своју забринутост поводом овог питања, и процес предавања заштите наших манастира Косовској полицији донекле је успорен.
Решења за практична питања
Срели сте се са многим значајним личностима светске политике. Како су они разумели и примили ваше поруке?
- Општи утисак је да међународни званичници много боље разумеју интересе српског народа у непосредном људском контакту, без политике. Није добро да тим људима приступамо са огорченошћу, не знајући конкретно шта желимо да постигнемо. Тешко је вратити сат историје неколико година уназад и зато морамо да тражимо решења за практична питања, а решавање политичких тема да препустимо политичарима.
Извор: Епархија рашко-призренска