Слава Источнка - радио станице Епархије ваљевске

Слава Источнка - радио станице Епархије ваљевске
Слава Источнка - радио станице Епархије ваљевске
Слава Источнка - радио станице Епархије ваљевске
Слава Источнка - радио станице Епархије ваљевске

Црквенe радиo станице шире Реч Божју у савременом добу

Живоносни Источник или Источни (Светли) петак, слава радија Источник, Лета Господњег 2017. у Ваљевску епархију довела је представнике радио станица из више епархија Српске Православне Цркве. У част празника, свету архијерејску Литургију у храму Покрова Пресвете Богородице служио је Преосвећени Епископ ваљевски г. Милутин. По богослужењу, преломљен је славски колач и освећено жито и вино. Представници радио емитера Српске Цркве посетили су просторије радија Источник, где их је главни и одговорни уредник протонамесник Слободан Алексић упознао са историјатом настанка гласила и актуелним програмским садржајима.

У парохијском дому Покровске цркве приређен је пријем код епископа Милутина и свечана трпеза љубави. Слава радија Источник убудуће прослављаће се у свим намесништвима Епархије ваљевске. Домаћин за наредну годину биће архијерејско намесништво тамнавско, у чије име је део славског колача преузео протојереј Милан Ристивојчевић, парох четврте убске парохије.

-Како Мајка Божја на икони Живоносног Источника, са Богомладенцем Христом у рукама, точи здравље болестима опхрваним, који са вером и љубављу прилазе, тако и радио Источник, уз помоћ њених молитава, произноси Реч Божју у данашње време. Радост је велика што гласило Епархије ваљевске носи име тог празника и што из године у годину напредује. Такође, велико благодарје завређује и долазак браће и сестара из епархија наше Свете Цркве, које имају своје радио станице, да саборно прославе славу Источника. Радио је данас све више слушан. У етар пушта Реч Божју. Живу реч, која је људима данас јако потребна. Данас, када их посредством телевизијских екрана запљускује обиље за душе штетних садржаја, који остављају страховите последице по морални и интелектуални развој младих људи, поручио је у празничној беседи Епископ ваљевски г. Милутин.

-Радујемо се што постоји радио Источник. Нека Бог благослови оне који у њему раде и произносе живу Реч Божју, реч Светог Владике Николаја и Оца Јустина. Сви црквени радији су благо у шуми информација ужаса. Да се Реч Божја чује, макар и једном седмично. Хвала свима који су дошли да прославе овај дан, манастиру Лелић који највише помаже да радио Источник постоји и свештенству Епархије ваљевске. Данас смо донели одлуку да се слава радија убудуће не слави само у Ваљеву, већ по свим намесништвима. Отац Милан Ристивојчевић преузео је колач и догодине ћемо славити у Убу. Желим вам свако добро од Господа и потрудимо се сви да нам Васкрс буде сваки дан – рекао је владика Милутин, благосиљајући учеснике литургијског сабрања.

У парохијском дому најстаријег градског храма, владика Милутин примио је госте из Београда, Новог Сада, Бачке Паланке, Суботице, Пријепоља и Руме. У срдачном сусрету, ваљевски архијереј истакао је да овако лепи догађаји треба да протичу у саборности. Владика Милутин посебне похвале упутио је главном и одговорном уреднику радија Источник, протонамеснику Слободану Алексићу, који годинама твори много тога за добробит овог гласила.

-Ваљевски крај познат је по добрим домаћинима и велика је част бити данас овде, рекао је за трпезом љубави протонамесник Милорад Мировић, главни и одговорни уредник радија Беседа из Новог Сада. -Пожелео бих да у овој дивној атмосфери славимо још много година. Осећам се почаствовано што сам у овом крају, благословеној земљи Светог владике Николаја. Благодарим Владики Милутину што нам је дозволио да служимо свету Литургију, оцу Слободану (Алексићу) што је све лепо организовао и свима вама који сте овде. На многаја и благаја љета, здравица је протонамесника Милорада Мировића.

Ђакон Душан Ђаковић, Ваљевац кога су мисионарски путеви одвели у призренску богословију „Светих Кирила и Методија“, пренео је благослове задужбине цара Душана, манастира Светих архангела, Светог краља Стефана Дечанског, Пећке Патријаршије и свих светиња страдалног Косова и Метохије. -Епархија ваљевска, на челу са владиком Милутином, одувек је несебично помагала ученике Богословије у „царском граду“. Ових дана је у току акција прикупљања помоћи у средствима за хигијену, због чега сви у школи захваљују и желе добродошлицу Ваљевцима. Призренска богословија дала је мноштво врсних богослова, правих официра војске Христове, и увек јој треба помоћи, рекао је владика Милутин. За „град на Бистрици“ вежу га незаборавни тренуци са Литургија и ускоро ће му се поново упутити како би уручио дарове својих епархиота.

„Испод крила“ славног Белог анђела, из манастира Милешева, у Ваљево су дошли протојереј-ставрофор Марко Бабић, главни и одговорни уредник радија Милешева, и водитељ Нада Вижлина. Да свечарску радост поделе са колегама из Источника, са којима их веже добра сарадња. У данашњем свету, истакао је прота Марко Бабић, медији имају велику улогу. Нарочито црквени, који су ту да шире радост Васкрсења Христовог.

У завршници агапа, обратио се протонамесник Слободан Алексић: -Радио Источник има један програм и једну тему - Христово Васкрсење. Да га сведочи и то је једини истинити пут. Добио је назив по Живоносном Источнику, који је у Цариграду лечио људе. Стога, задатак му је да данас лечи од духовних болести… Хвала Владики Милутину што је имао слуха да установи радио 2008. године. Прошле године, одликовао га је орденом Светог владике Николаја. Орден данас носим ја, али и почивши прота Милован Теовановић (први уредник Источника), архимандрит Петар (Радуловић) и сви они који су себе уткали у њега – поручио је протонамесник Слободан Алексић. Такође, он је захвалио и локалним властима, јавним предузећима и свима који помажу рад радија Источник.

Након славске трпезе, приређен је радни састанак представника црквених медија, на ком су разматране разне теме од значаја за њихову мисију. Драги гости пригодно су даривани издањима Епархије ваљевске. У поподневним сатима,они су се поклонили манастирима Лелић и Ћелије, Саборном храму Васкрсења Христовог и новоподигнутом храму Светог Нектарија Егинског у Ваљеву.

Ј. Ј.

Извор: Епархија ваљевска