Историјски сусрет Патријарха московског Кирила и Патријарха антиохијског Игњатија Јефрема II

Историјски сусрет Патријарха московског Кирила и Патријарха антиохијског Игњатија Јефрема II
Историјски сусрет Патријарха московског Кирила и Патријарха антиохијског Игњатија Јефрема II
Историјски сусрет Патријарха московског Кирила и Патријарха антиохијског Игњатија Јефрема II
Историјски сусрет Патријарха московског Кирила и Патријарха антиохијског Игњатија Јефрема II

Његова Светост Игњатије Јефрем II – Патријарх антиохијски и свег Истока – поглавар Сиријске Православне Цркве (Оријентална православна заједница) састао се са Његовом Светошћу Патријархом московским и све Русије Кирилом 10. новембра 2015. у Даниловском манастиру, званичној резиденцији Патријарха руског.

Патријарх Игњатије Јефрем II је дошао са високорангираном сиријском православном делегацијом. Они су разговарали о стању у Сирији, Ираку и на Блиском истоку уопште. Патријарх Игњатије Јефрем II захвалио је Патријарху Кирилу на континуираној подршци Сирији и њеном народу, посебно у случају отетих Архиепископа алепских, Мор Григорија Јухана Ибрахима и Павла Јазија.

Посета се сматра историјском, јер је то прва посета у последњих двадесет година поглавара Сиријске Православне Цркве Московској Патријаршији. Последња посета је била 1988. године када је Патријарх Мор Игњатије Зака I посетио Москву и учествовао у прослави Хиљадугодишњице крштења Русије.

Његова Светост је упознао високог госта са активностима Руске Православне Цркве у сакупљању и испоручивању хуманитарне помоћи регијама које су погођене ратним сукобима. Његово Блаженство Патријарх антиохијски и свег Истока Јован Х и Велики муфтија Сирије шеик Ахмед Бадредин Хасун распоређују испоручену робу онима која је она најпотребнија.

Поглавар Сиријске Цркве је рекао: „У име моје браће и у своје лично име желео бих да Вам захвалим што сте нас позвали да посетимо нашу сестринску РПЦ и руски народ. Ми долазимо из Дамаска, најстаријег насељеног града на свету, града Св. апостола Павла, Св. Ананија и много великих апостола и светитеља Цркве. Долазимо к вама доносећи са собом бол сиријског народа, али и жеље и наде.“

„Ми патимо јер су донели тероризам и екстремизам у наше земље; присуство хришћана је у опасности.“ „Није први пут да је Русија приспела у време невоља. Ове године славимо 100-годишњицу почетка геноцида над хришћанима у Османлијском царству.“

„Пре стотину година многи људи из наше заједнице дошли су у Русију да нађу уточиште бежећи од убијања и тероризма уперених против хришћана. И данас ми долазимо к Вама, Ваша Светости, да Вам захвалимо на вашој великој подршци нама током овог тешког времена и на многим изјавама подршке. Ми Вам захваљујемо на тражењу мирног решења кризе у Сирији, ми Вам захваљујемо на хуманитарној помоћи коју РПЦ пружа сиријском народу.“

„Велико је страдање људи, и муслимани и хришћани заједно страдају, али посебно наша хришћанска браћа и сестре су мете, не само што не подржавају такозвану револуцију и опозицију, већ и због тога што су хришћани, због своје вере.“ „Стотине цркава и манастира, неки од њих су древни, из 4. и 5. века, уништавају се, а хиљаде људи је убијено.“

Његов Светост Игњатије Јефрем II рекао је да је више од 40% хришћана већ напустило Сирију, углавном илегално, ризикујући своје животе.

„Ово је велики удар на нас као Цркву, као заједницу. Наши људи губе наду и често се запитају: да ли ми и даље имамо будућност у земљи наших предака где су они живели хиљадама година пре хришћанства, током хришћанства и од доласка ислама.“

„Ниједно обећање није поштовано. Пошто ми, хришћани, немамо нафту, нити природне изворе, нисмо ни интересантни великим силама, али ми смо људска бића. Стога се став руског народа и Руске Цркве веома много цени. То нам пружа надуу то  да је још увек могуће имати мир и безбедност и живети у земљи својих предака.“

Поглавари су такође разговарали о изгледима билатералног дијалога који би могао допринети да разговори између Источних православних и Древних источних Цркава у оквирима званичног теолошког дијалога од позних 80-тих година прошлог века буду активнији. Такође су саговорници додирнули видове могуће сарадње између Руске Православне Цркве и Сиријске Православне Цркве.

Извор: Московска Патријаршија (превод Информативне службе)