Из Епархије ваљевске

Из Епархије ваљевске
Из Епархије ваљевске
Из Епархије ваљевске
Из Епархије ваљевске

Од занатске радионице за израду дрвених бачви, коју 1860. године оснива трговац Димитрије Митровић, она је део живота града чијим је именом обележена. Пише његову историју као део свакодневице Ваљеваца. На трговачким рафовима, културним и спортским манифестацијама, хуманитарним акцијама... речју, свугде где се живот збива. Катанаца на њеним погонима није било чак ни у време светских ратова. Јер, за добро пиво не постоји лоше време. Мењале су се друштвено – политичке прилике, тиме и њена власничка структура.

Данас, Ваљевска пивара једина је државна пивара која се успешно бори на тржишту Србије, које годинама освајају светски гиганти пиварске индустрије. Гламурозним маркетиншким кампањама конкуренције Ваљевска пивара супротставља оно најважније – квалитет! "Златни напитак" чији се укус никад не заборавља. Тајна, коју сви завичајци добро знамо, јесте у беспрекорно квалитетној води са извора Пакље и Јабланица, за коју постоји природно напајање у фабрици. Наравно, ту је и рецептура старих мајстора, добре сировине (слад, крупица, хмељ) вишегодишњих добављача и оно најдрагоценије – стручни људи који воле свој посао.

Од 1997. године, Ваљевска пивара почела је као своју славу да прославља празник Треће Тројице. И ту се види чврста веза са Ваљевом, будући да су Друге Тројице градска слава.

Лета Господњег 2015. свечарску радост колектива пиваре умножио је својим доласком Епископ ваљевски Г. Милутин.

- Прошле године Владика Милутин нас је посетио на дан славе и остварили смо добре резултате, упркос лошим условима пословања узрокованим природним непогодама. За нас је слава узвишен чин и владичин долазак потврда је нашег коректног рада и доброг односа са Црквом, чије активности увек настојимо да подржимо. Црква траје преко две хиљаде година. Ми, ево, 155 година опстајемо у бурним временима и трудићемо се да, уз Божју помоћ, напредујемо у производњи и пласману својих производа и, као друштвено одговорна компанија, будемо присутни у свим сферама живота Града Ваљева – рекао је директор Ваљевске пиваре Александар Рајевац.

Тренд раста производње и продаје настављен је и ове године. У плану је, према речима директора Рајевца, набавка савремене опреме за производњу, утврђивање постојећих и освајање нових тржишних позиција. Пивара тренутно броји 201 запосленог. Кад се створе услови, ради су да колектив ојачају младим стручним људима. Такође, у част више од века и по трајања, у кругу Ваљевске пиваре биће формиран Музеј пиварства. То су, каже Александар Рајевац, и пивара и град заслужили.

Слава Ваљевске пиваре, традиционално, била је прилика да се за верност предузећу награде најзаслужнији. Ове 2015. за јубиларних 10, 20 и 30 година даривано је 19 радника. Овогодишњи домаћин славе био је помоћник директора за логистику Драган Петровић, док је колач за наредну годину припао Горану Јанковићу, шефу погона отакања.

Верни народ, епархијско свештенство и свештеномонаштво сабрали су се око свог Архијереја на Божанственој Литургији, коју је поводом храмовне и градске славе – Силаска Светог Духа на апостоле Преосвећени Владика Милутин служио у Обреновцу.

У, након поплава, обновљеном храму Свете Тројице Владика Милутин је рукопроизвео у чин чтеца вероучитеља из Ваљева Далибора Чкојића, а по одслуженој Светој Литургији, служено је коленопреклоно Педесетничко вечерње.

После опхода око храма, улицама Обреновца поново је кренула Литија. Неко је са правом рекао да после ружних слика, које су последње године послате из овог града, слика Литије је сигурно једна од најлепших. Преко четири стотине деце у народној ношњи, барјаци, рипидоносци и деца која су носила иконе, црквени хор који је певао тропар празника и мноштво верног народа, призор је који ће сигурно остати у лепом сећању свих на овом педесетничком сабрању.

Епископа,свештенослужитеље и верни народ испред зграде Градске општине Обреновац дочекали су председник општине Мирослав Чучковић, министар одбране у Влади Републике Србије Братислав Гашић, директор РБ "Колубара" Милорад Грчић, чланови локалне самоуправе, као и представници просветних и здравствених установа.

Осветивши жито и пререзавши славски колач, Епископ Милутин се обратио присутнима и, честитавши им велики празник, захвалио министру одбране што је заједно са војском Републике Србије учествовао на спасавању и обнови Обреновца, али и на доброј сарадњи са Епархијом ваљевском. Владика Милутин заблагодарио је и председнику Градске општине Обреновац Мирославу Чучковићу на доброј и плодоносној сарадњи са Епархијом, као и директору РБ "Колубара" Милораду Грчићу.

У порти цркве је потом освећено славско жито, пререзан славски колач и приређена трпеза љубави у којој су, између осталих, учествовали и Тома Бранковић из Владине канцеларије за сарадњу са Црквама и верским заједницама, директор ТЕНТ – а Михаило Николић и други уважени гости.

На празник Силаска Светог Духа на апостоле – Тројице, којег је наша Света Црква прославила 31. маја 2015. године, у Бранковини је приређена свечаност поводом Дана полиције и славе Министарства унутрашњих послова Србије.

Након Свете Литургије у Храму Светих Архангела, архијерејски намесник ваљевски протојереј Милован Теовановић, протојереј-ставрофор Душан Патијаревић и ђакон Радомир Вићентијевић одслужили су помен војводи Јакову Ненадовићу, првом српском министру полиције. Део овог молитвеног чина били су градоначелник Ваљева Станко Терзић, представници војске, ватрогасне службе и Удружења пензионера Ваљева, који су положили цвеће на гроб Јакова Ненадовића.

У име Његовог Преосвештенства Епископа ваљевског Господина Милутина, присутне је поздравио архијерејски намесник ваљевски протојереј Милован Теовановић. Уз казивање о значају лика и дела Јакова Ненадовића, прота Теовановић пожелео је срећну славу припадницима МУП-а. Они су васпитачи народа, као и свештеници. Имају своју униформу и чувају народ Божији, закључио је архијерејски намесник ваљевски, заблагодаривши припадницима полиције на изузетној сарадњи са Епархијом ваљевском, која годинама траје.

Поводом славе, петнаест младих полицајаца положило је свечану заклетву.

Захваливши на учешћу у овом свечаном догађају, заменик начелника ПУ Ваљево Милан Симић је повео представнике друштвеног и јавног живота Града Ваљева и све присутне до гроба Десанке Масимовић, где су упалили свеће знаменитој песникињи. Свечаност је завршена славском трпезом љубави.

Празник Силаска Светог Духа на апостоле, у народу познат као Педесетница, Духови и Тројичиндан, подсећа нас на догађај у светом граду Јерусалиму, када се Бог Дух Свети спустио на апостоле Христове у виду огњених језика. Тиме је реч Спаситељева испуњена педесетог дана по славном Му васкрсењу и апостоли, освећени и охрабрени, кренуше у свет да на до тад им непознатим језицима проповедају Свето Јеванђеље. Обични нешколовани галилејски рибари постају учитељи целог света. Примивши дар Духа Светога, излазе међу народ и проповедају Господа Христа, распетог, васкрслог и вазнетог, беседио је свештеник Горан Анђелић на Светој Литургији у Храму Васкрсења Христовог.

- Данашњи празник је рођендан Цркве- Тела Христовог, чији члан постаје свако ко прими Свету тајну крштења. Зато, ово је рођендан свих нас и сви му се радујемо... Господ је дошао, живео на земљи, пострадао, васкрсењем победио смрт и вазнео се на небеса, показавши нам чему треба да тежимо. Нека Дух Свети и нас води кроз живот, чува од греха и саблазни и учи како да идемо кроз живот да бисмо се удостојили Царства небеског – поручио је свештеник Горан Анђелић бројним учесницима литургијског сабрања у саборном храму. По Светој Литургији уследило је вечерње и плетење венчића од траве, која се увек за овај празник уноси у храмове.

Духовске задушнице, у народу познате и као летње, обележене су и ове године на Новом гробљу у Ваљеву. Свету Литургију у гробљанској капели Светог Праведног Лазара служио је свештеник Александар Ђурђевић, уз саслуживање протођакона Невена Лукића.

Како су установљене у спомен на суботу – дан након распећа Господа Христа и Његов силазак у Ад, задушнице су прилика да се узнесу молитве за душе упокојених, али и ми на овом свету подсетимо шта нам ваља чинити да бисмо били Спаситељеви ученици, према могућностима које имамо у својој свакодневици. Искушењима су били изложени и апостоли те и ми своја имамо, али она не морају бити препрека ка Царству Божјем, беседио је свештеник Александар Ђурђевић.

- Сви који верују у Христа, који су христочежњиви и христоцентрични биће у Христу за вјек и вјеков. Он ће нас познати као своје ученике. Позвани смо да се угледамо на Христа према могућностима живљења у свету. То није лако, зато су подвижници сви који имају жељу да са Христом живе, молитве узносе и добра дела чине. Сви можемо бити апостоли у малом – поручио је свештеник Александар Ђурђевић.

По богослужењу, сабрани верници упутили су се ка гробовима својих сродника и пријатеља. Да за покој душе упале свеће и дарове принесу.

Добротворна Фондација СПЦ "Човекољубље", у оквиру свог харитативног рада, донирала је 25. маја 2015. године ортопедска помагала намењена инвалидима на територији архијерејског намесништва тамнавског Епархије ваљевске.

Хуманитарна помоћ се састојала од 16 колица и 4 ходалице за лица са тешким инвалидитетом, која живе у Убу, Црвеној Јабуци, Совљаку, Милорцима, Чучугама, Гвозденовићу, Мургашу и Стубленици.

Укупна вредност додељених помагала износила је око 245.000 динара, а новац је обезбедила наша дијаспора у Аустрији.

Извор: Епархија ваљевска