Из Епархије ваљевске

Из Епархије ваљевске
Из Епархије ваљевске
Из Епархије ваљевске
Из Епархије ваљевске

Ваљево - Историја људског рода била је хармонична све до тренутка пада у грех нашег праоца Адама. Рат на земљи почиње братоубиством, када Каин диже руку на брата му Авеља. Дакле, рат ствара човек, а не Бог. У данашњем свету страхујемо од изума човека, који може притиском на дугме или погрешном наредбом да уништи свет. Ми Срби одувек смо водили одбрамбене ратове, који су оправдани. Зато данас, док неки славе, ми служимо парастосе. Страдали смо носећи крст свој, по узору на Господа Христа, чије страдање води васкрсењу. Правда на земљи је спора и ретко достижна. Она небеска сигурна је и вечна, беседио је Његово Преосвештенство Епископ ваљевски г. Милутин на парастосу Србима из Републике Српске Крајине и Републике Хрватске, који су пре две деценије страдали у војној операцији "Олуја".

- Протерати народ са вековних огњишта велика је неправда. Још горе од тога је бомбардовати колоне избеглица. Како нас учи Црква, морамо да праштамо, али не смемо заборавити. Да се злочин не би поновио... Не мрзимо никог и не светимо се! Како је блажено почивши Патријарх Павле говорио, тешко ономе ко слави победу на крви других! Зар људски ум може да појми да се то слави? Нека нам Господ подари праведног мира у свету, снаге да се суздржимо кад нам се јави гнев према неправди. Молимо се Богу за душе пострадалих и да подари утеху њиховим породицама. Да крст носимо часно и достојанствено, не би ли се Царства небеског удостојили – поручио је ваљевски архијереј. Владика Милутин заблагодарио је припадницима Војске Србије који су учествовали у парастосу жртвама "Олује", али и изразио жаљење што овом молитвеном чину није присуствовао нико од представника градских власти. Тачно у подне, огласила су се звона на свим епархијским храмовима у знак молитвеног сећања на жртве егзодуса.

Д. Лесковице - У част празника Свете Марије Магдалине, у народу зване "Блага Марија", Његово Преосвештенство Епископ ваљевски г. Милутин са епархијским свештенством и свештеномонаштвом служио је Свету Архијерејску Литургију у новоподигнутом храму у Доњим Лесковицама, посвећеном овој равноапостолној светитељки. Света Марија Магдалина у васцелом хришћанском свету прослављена је јер је место крај престола Божјег завредела чудесним покајањем, преумљењем и истрајношћу на путу Христовом. Била је поседнута духовима греха. Али, пришавши Господу Христу срцем пуним љубави, доживела је преображај. Са Мајком Божјом, неустрашиво је стајала крај крста у часу распећа. Са женама мироносицама походила Његов свети гроб. За неправедну осуду Спаситеља, тужила је римског прокуратора Понтија Пилата те изборила његово прогнање из Јерусалима. Данас, два миленијума касније, личност Свете Марије Магдалине сјајно је сведочанство борбе против греха и за спасење душе, које и нама ваља водити на овом свету. Јер, час Другог доласка Христовог непознат и је и не смемо дозволити да га дочекамо неспремни. Баш како нас учи јеванђељска прича о мудрим и лудим девојкама. Једне уља у резерви понеше, а другима да долију понестаде...

- Како читамо у Светом писму, Други долазак Христов биће изненадан. Господ ће доћи у ноћи, отворити врата и видети да ли Хришћани спавају, да ли су спремни, да ли горе кандила или живе у мраку. Уље у овој причи представља добра дела наша. Доливање уља симболички је приказ творења нових добрих дела. Када Господ (женик) дође да нам душе (девојке) буду спремне... Не знамо када, али времена говоре да ће се двери небеске ускоро отворити и вечни цар Господ појавити са славом, да суди живима и мртвима. Ако немамо добрих дела, душа нам је тамна и неће нас Гопод познати. Не дао Бог да нам се то догоди! Чинимо добра дела, испунимо њима душу! То је тајна ове приче, једноставне као што су све у Светом Јеванђељу – беседио је Владика Милутин на литургијском сабрању у новоподигнутом храму у Доњим Лесковицама, који носи име Свете Марије Магдалине, славне савременице Христове. Господ Христос није био философ. Говорио је једноставно да би га, поред учењака, разумео и обичан народ – рибари и пастири. Он је изнад свих мудраца овог света и и истинско знање је само оно на Светом јеванђељу утемељено, поручио је Владика Милутин. Упутивши благослове верном народу, он је честитао славу домаћинима – протојереју-ставрофору Драгомиру Јовановићу, старешини Храма Васкрсења Христовог у Ваљеву, и пароху поћутанском протојереју Мирославу Новаковићу. Обојица родом Лесковичани, према речима епископа, показују својим примером како се љубав према завичају чува. За наредну годину, улоге домаћина поверене су Живојину Крсмановићу и Милени Сајић.

Ба - На празник Светог пророка Илије, храмовну славу цркве у селу Ба (Општина Љиг), Његово Преосвештенство Епископ ваљевски Г. Милутин са епархијским свештенством и свештеномонаштвом служио је Свету Архијерејску Литургију. Молитва старозаветном пророку, чији је култ веома развијен у православном свету, сабрала је мноштво верних подно Рајца, у храм чији темељи датирају из доба владавине Деспота Стефана Лазаревића (15. век). Домаћин славе Лета Господњег 2015. био је Бранко Лазић, а за наредну годину ову лепу обавезу преузео је Драган Урошевић.

Свет и ми у њему чуда смо и тајне Божје, створени промислом Његовог блиставог ума. У неким данима историје, удаљивши се од Бога, човек је креирао теорије о еволуцији, о природи као творцу свега на земљи. Та становишта су превазиђена и јасно је да чудесно стварање ни из чега приличи само Господу. На мапи света кроз историју настајали су, трајали и нестајали многи народи. Тако ће бити и у долазећим временима. Народи који децу не рађају и убијају биће збрисани, а онима који благослов умножавања и чувања живота остварују, Бог ће дати земљу и државу. То је правда Божја, део је илинданске проповеди Епископа ваљевског Г. Милутина у селу Ба.

Најчудеснији народ у целокупној историји човечанства је јеврејски. Изабран да се у њему роди Месија, од девојке Јеврејке. И бројни пророци који су, надахнути Духом Светим, предсказивали рођење, живот и страдање Спаситељево. Један од тих светих Божјих људи био је и Свети пророк Илија. Својом руком није написао ништа, попут четворице великих и дванаесторице малих старозаветних пророка. Али, о чудесима која је творио чврстом вером, други су трагове оставили.

- Живео је у време безумног израиљског цара Ахава, чија је супруга Јазавеља донела многобожачке култове. Видевши то, Свети пророк Илија рекао је: "Не, само један Бог постоји!". Као и остали пророци, Свети Илија био је неустрашивог ума и незадрживог језика, због чега га је царица прогнала у пећину... Шта би Свети пророк Илија данас говорио? Против кога би устао? Против свих! Рекао би да се не клањамо свему што је златно, што данас чине многи који се називају Хришћанима. Данас је телевизија постала златно теле, које ће убити многе. Деца и омладина замењују дан за ноћ. Дању спавају, а ноћи проводе порочно на улици. Чувајте своју децу, браћо и сестре! Молите се Господу да вам да мудрости! Читајте Светог Владику Николаја, нашег пророка новог доба, који упозорава на тешка времена и духовна посртања савременог човека. Има много добра у свету и наш народ је углавном добар – поручио је Владика Милутин, упутивши благослове вернима на литургијском сабрању у Храму Светог пророка Илије у селу Ба.

У српском народу од давнина постоји изрека "од Светог Илије, сунце све милије". Празник Светог Илије званог "громовник" својеврстан је граничник летњих дана те му се за коју кап кише моле сеоски домаћини, да им усеви не пропадну. Снагу молитве киша готово увек посведочи. Тако је било и ове године. Киша, а ни громови нису изостали.

Подгорина - На дан Светог пророка Илије, 2.августа 2015. Лета Господњег, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа ваљевског Г. Милутина, а уз подршку Општине Осечине, у селу Братачић одржан је осми по реду "Сабор за избор харамбаше Подгорине". У оквиру већ традиционалног Сабора, уз богат културно – уметнички програм, свештеници Архијерејског намесништва подгорског одслужили су парастос за хајдуке који су у славном боју у Братачићу 1806.године дали своје животе за слободу Србије од турског вишевековног ропства. Тадашње српске хероје до славне победе предводили су чувени прота Матеја Ненадовић и Михајло Недић.

Након помена уследила су витешка надметања у више дисциплина, а титулу харамбаше Подгорине понео је Душан Цупаћ из села Остружња. Туристичка организација Осечине харамбаши је уручила хајдучку сабљу, док је другопласираном учеснику Удружење "Краљевина Србија" даровало јатаган.

Гостима су се обратили архијерејски намесник подгорски протојереј-ставрофор Раденко Андрић и заменик председника Општине Осечине Милан Симић, нагласивши значај херојске жртве за веру и отачество, као и потребу очувања светиње породице и кућног огњишта, ради напретка српског села, културе и традиције.

Уб - У недељу 9. по Духовима, 2.августа/20.јула, Света Црква православна поред Христовог Васкрсења, извора свих празника, празновала је и свог славног пророка Светог Илију. Тог боговидца, чудотворца и ревнитеља вере Божје, родом од племена Аронова, свечано је прославила црква у Стубленици код Уба као своју храмовну славу. Свету празничну службу Божју служио је протојереј-ставрофор Митар Миловановић, архијерејски намесник тамнавски. У приносу свете жртве саслуживали су протојереј-ставрофор Милош Љубичић, умировљени свештеник, протојереј-ставрофор Томислав Цветиновић свештеник из Лајковца, и јереј Милош Станојевић, новопостављени парох стубленичко-паљувски.

Након Свете Литургије, литије око храма, освећења славског жита и ломљења славског колача уследила је трпеза љубави. Овогодишњи домаћин славе био је Мирослав Симић из Стубленице.

Извор: Епархија ваљевска