Из Митрополије црногорско-приморске

Из Митрополије црногорско-приморске
Из Митрополије црногорско-приморске
Из Митрополије црногорско-приморске
Из Митрополије црногорско-приморске

Д. Грбље - Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије служио је 2. маја 2014. године са свештенством Свету службу Божију у манастиру Свете Матроне Московске у Доњем Грбљу. Пред почетак Литургије Владика је у капели манастирског конака замонашио искушеницу ове свете обитељи Милу Перић давши јој монашко име Марија.

Новопостриженој монахињи Марији Владика је пожелио да је Господ молитвама њене небеске покровитељке Свете Марије Египћанке укријепи радошћу, миром и сваким Божанским изобиљем. „А изнад свега смиреноумљем и трпљењем у све дане твога живота“, рекао је Митрополит Амфилохије.

Владика је потом са свештенством служио Литургију на темељима храма Свете Матроне, уз молитвено учешће многобројних вјерника. У литургијској бесједи након читања Светог Јеванђеља он је рекао да на овом свијету постоје само двије врсте људи – они који обоготворавају смрт, пролазност и ништавило и они који знају да је човјек биће створено за бесмртност. Бесмртност се остварила кроз Христа Господа и остварује се кроз оне који су Његови, који Њега љубе, који су Његово сјеме, који су Његовим сјеменом оплођени“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Он је подсјетио да је таква била Света Матрона Московска. „Мученица и страдалница од свога рођења, по људским мјерама рођена саката, ништавна, слијепа. Шта би њен живот представљао да је она себе схватила као смртно и пролазно биће, да је се није дотакла сила Божја, свјетлост Христова и да није сав свој живот принијела Христу Богу на дар и постала сасуд благодати Божје“, објаснио је Владика Амфилохије.

Даниловград - Црква Светог Николе у Вражегрмцима надомак Даниловграда претходних дана била је на мети лопова, а са звоника испред храма украдено је звоно тешко 285 килограма. Поред украденог, налази се мање и лакше звоно, које лопови нијесу дирали. Овај вандализам запрепастио је мјештане и показао да некима ништа није свето, па ни звоно које је ово село и читав подострошки крај красило још од далеке 1928. године.

Цетиње - Светом службом Божијом у Цетињском манастиру и благосиљањем славског колача у просторијама Богословије Светог Петра Цетињског ученици трећег разреда ове цетињске црквено-просветне установе 3. маја 2014. године су прославили своју крсну славу – празник Светог Николаја Жичког и Охридског.

Свету литургију у Цетињском манастиру служио је Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије са свештенством, уз молитвено учешће ђака и професора Богословије и вјерног народа са Цетиња. На почетку Свете службе Владика је у чин протосинђела рукопроизвео сабраћу Цетињског манастира јеромонахе Исака и Евстатија.

Обраћајући се новим протосинђелима цетињске монашке обитељи Владика им је пожелио да још ревносније и благочестивије и самопожртвованије себе приносе на жртву миомирну. „А онда да буду на углед и братству Цетињског манастира и нашим ђацима који данас славе Светог Владику Николаја и народу Божјем који се сабира у овој светињи и на другим мјестима гдје вас Господ буде поставио“, рекао је Владика Амфилохије. „Велика нам је част овдје, поред моштију Светога Петра, руке Светога Јована и Часнога Крста и на данашњи дан да добијемо овај чин, уствари овај духовни мач, који је из ваших руку и велика част, и понос, а и велики благослов. Благодаримо вам на томе. Ово није чин части него оно што сте нас ви учили – да у Цркви нема ни части ни власти него да је сваки моменат само служба Господу“, рекао је протосинђел Евстатије.

Након читања Светог Јеванђеља Владика је у литургијској проповиједи казао да је Свети Владика Николај, доживио и прозрио Светог Петра Другог, Ловћенског тајновидца. „По оној древној, народној да се слично сличноме радује нико не препознаје Свете Божје људе, као сами Свети Божји људи, који имају исти доживљај Свете Божје истине. „Тако је и Свети Николај препознао Ловћенског тајновидца, тако је и Свети отац Јустин Ћелијски препознао Светог Владику Николаја онда кад је он био презрен и одбачен после његовог боравка у Дахауу“, казао је Митрополит Амфилохије.

Након Литургије Митрополит Амфилохије је Анђелији Перовић, мајци дванаесторо дјеце, из цетињског села Бјелоши, уручио одликовање – Златни лик Митрополита Петра Другог Петровића Његоша, Тајновидца ловћенског, „што је Рождеством Христовим од Пресвете Богородице освештала своју утобу, родивши заједно са својим супругом, покојним Радомиром дванаесторо дјеце, испунивши тиме Божју заповијест. рађајте се и множите и напуните земљу и владајте њоме“.

Уз одликовање, Господин Митрополит је госпођи Перовић даривао и 1200 евра, као васкршњи поклон њеној дјеци, а ректор Богословије Светог Петра Цетињског, парох цетињски протојереј-ставрофор Гојко Перовић њеној дјеци је на покпон дао икону.

По завршетку Службе у Богословији Светог Петра Цетињског ђаци првог разреда ове црквено-просветне установе су приредили презентацију макета старозавјетне скиније. Презентација је припремљена под руководством професора Старог Завјета Драгана Радомана. Након презентације, митрополит Амфилохије је дао благослов да једна од макета буде трајно изложена у ризници Цетињског манастира, а остале да буду поклоњене другим богословијама наше Помјесне Цркве. Потом је благосиљан славски колач и приређена славска трпеза хришћанске љубави са пригодним празничним програмом.

Извор: Митрополија црногорско-приморска