Из Митрополије дабробосанске

Из Митрополије дабробосанске
Из Митрополије дабробосанске
Из Митрополије дабробосанске
Из Митрополије дабробосанске

Побједник 10. јубиларне Васкршње туцијаде „Доња Сопотница 2015“, која је одржана у порти храма Светог Ђорђа у Доњој Сопотници код Новог Горажда, је Марија Стојановић из Чајнича. У финалу, након надметања у коме је учествовало 77 такмичара из Новог Горажда, Чајнича, Горажда, Рогатице, Фоче и Вишеграда, она је побиједила Сретена Миловића из Новог Горажда. Поред такмичења у бирању најјачег Васкршњег јајета одржан је и избор најљепше украшених Васкршњих јаја, на коме су учествовала 34 такмичара.

За најљепше изабрано је јаје које је украсила Драгана Дроца, друго мјесто припало је Лани Танасковић, а треће Софији Чарапић, све из Новог Горажда. Традиционални организатори овог занимљивог такмичења били су Српско просвјетно и културно друштво „Просвјета“ у Новом Горажду и Српска православна црквена општина горажданска, уз подршку општине Ново Горажде. Поред диплома најуспјешнијим такмичарима уручене су и новчане награде.

У манастиру Светог великомученика Георгија на Равној Романији свечано је прослављен празник Васкрсења Господњег. Васкршње јутрење и свету Литургију, уз учешће бројних вјерника, служио је настојатељ манастира синђел Андреј Ковачевић. Након Литургије, у манастирској трпезарији приређено је послужење за све присутне.

Васкрсење Господа Исуса Христа ове године је у храму Успења Пресвете Богородице у Чајничу прослављено са посебном духовном радошћу. Прије васкршњег јутрења у храм је пристигао Благодатни огањ, а потом је обављена литија, након које је братство храма служило јутрење и свету Литургију, на којој се причестио велики број вјерника. Старјешина храма протојереј-ставрофор Момир Васиљевић прочитао је васкршњу посланицу Патријарха српског Иринеја.

Након Литургије, у порти храма уприличен је културно-умјетнички програм, који су припремили чланови КУД „Извор“ из Чајнича, док су у старој чајничкој цркви вјерници могли погледати изложбу дјечијих литерарних и ликовних радова, које су радили дјеца из дјечијег обданишта у Чајничу, основне школе и средњошколског центра. Такође, Коло српских сестара припремило је изложбу женских ручних радова, а неколико самосталних умјетника из Чајнича је уљепшало изложбу својим радовима посвећеним Васкрсењу Христовом.

У такмичењу за најјаче васкршње јаје учествовало је 87 такмичара, од којих је побједничко јаје имао Бориша Војиновић, побиједивши у финалу такмичења Димитрија Радовића. Васкршња академија одржана је по одслуженом пасхалном вечерњу. На академији је пјевао хор при чајничком  храму, а на крају су додијељене и награде за литерарни рад на тему Васкрса, гдје су прву награду су подијелиле Љиљана Ковачевић и Анастасија Вујевић. Такође за најљепши ликовни рад на исту тему прву награду освојила је Душица Машић, другу Јована Савић, а трећу Снежана Тошић, док су награде за најљепше нашарано јаје добиле Анастасија Фуртула, Лара Чокорило и Анастасија Стојановић. У порти храма је организовано такмичење у ношењу јајета у кашикама гдје су прво мјесто освојили Срђана Танасковић и Огњен Ристановић, а у скакању са завезаном врећом побједник је био Вукашин Клисура.  Сви побједници награђени су пригодним наградама.

У порти храма Успења Пресвете Богородице у Мокром на Васкрс је одржана већ традиционална манифестација, Васкршња туцијада, на којој је учешћа узело 85 такмичара. Најјаче васкршње јаје имала је Маријана Шиљеговић, која је у финалу побиједила Јована Југовића, док су треће мјесто подијелили Давид Ковачевић и Страхиња Ерић. Црквена општина у Мокром је, као организатор туцијаде, најбољима додијелила и пригодне новчане награде.

Током Недеље Светих страдања Господа нашег Исуса Христа, у Сокоцу је, поред свакодневних богослужења у храму Светог Пророка Илије, на Велику сриједу служена Света тајна Јелеосвећења, коју је у присуству великог броја вјерника служило је дванаест свештеника и два ђакона из соколачке и сусједних парохија. Протојереј-ставрофор  др Владимир Ступар, старјешина Саборне цркве у Сарајеву и професор на Богословском факултету у Фочи, у бесједи је упознао вјернике да нас Свето помазање уводи у ред светих, ред синова и кћери Божијих.

„Да би одржали Свето помазање које смо примили на Светој тајни Миропомазања - печат  дара  Духа Светог, потребно је да живимо у покајању. Јер сила Божија се у немоћи појављује , а Бог срце скрушено и смирено неће одбацити, него ће онима који се смирују пред Богом даровати благодат,“ рекао је отац Владимир. Он је додао да се данас помазујемо светим уљем – јелејем да би се исцијелиле болести, слабости и немоћи наше, да би одложили смрт која сигурно долази и да би кроз то могли донијети род достојан покајања. „Зато нас Господ непрестано позива да се покајемо, да се смиримо, јер ево и биолошки пропадајући и болујући од разних болести ми уствари показујемо да желимо исцјељење, а то уствари добијамо у цркви, а црква је наше мјесто освећења, мјесто спасења, мјесто гдје се препорађамо и постајемо нови људи,“ поручио је свештеник Ступар.

На Велику сриједу у Духовном центру „Романијске Лазарице“ Установа за предшколско васпитање и образовање у Сокоцу организовала је изложбу радова посвећених Васкрсу, које су направили малишани са својим родитељима и учитељицама. Такође на Велики петак у просторијама Духовног центра одржана је радионица која је окупила чланове Секције Установе за културу „Перо Косорић“, ученике Основне школе „Соколац“ и дјецу са посебним потребама из Удружења за помоћ лицима са посебним потребама „Подршка“. Посебна духовна радост била је на Велику суботу када је Цркви Божијој кроз Свету тајну Крштења прибројано 6 нових чланова. Крштењу је претходила катихизација коју су у просторијама Црквене општине Соколац организовали соколачки свештеници. Истог дана учињена је посјета соколачком прихватном колективном центру и том приликом однијета су васкршња јаја и друго што је потребно за богатију празничну васкршњу трпезу.

Празник Благовијести Пресвете Богородице – слава цркве брвнаре у Вагану-Крушчању код Вишеграда, свечано је прослављен у уторак, 7. априла. По правом зимском времену, на температури од минус два степена и са снијегом од двадесет и пет центиметара, народ околних села руђанске и вишеградске општине дошао је да прослави  овај празник и увелича славу ове старе цркве брвнаре. Свету Литургију служио је архимандрит Јован Гардовић, игуман манастира Светог Николаја у Добрунској Ријеци. Домаћини славе били су Младен и Марина Жарковић из Прибоја, који су са својим гостима превезени тракторима до Вагана. Зимски амбијент није спријечио окупљени народ да по правој мећави обави славски обред испред цркве и обиђе је у литији око храма. „Тако се још једном потврдило старо правило да наши стари никад нису мијењали славски обред и обичај, па су чак и у рату у рововима славили славу и ломили крсни хљеб,“ рекао је архимандрит Јован. За све промрзле госте домаћин је приредио трпезу љубави на којој су сви присутни били послужени. За домаћина идуће славе јавио се Владимир Јањић из Вишеграда.

Другог дана Васкрса, у порти манастира Светог Николаја у Добрунској Ријеци код Вишеграда одржана је девета по реду Васкршња туцијада, на којој су учествовала 62 такмичара из Вишеграда, Рудог, Добруна, Вардишта, Бијелих Брда, Штрбаца, Увца, Прибоја и Горажда. Након што је у финалу савладао Ивана Ћапару, побједник овогодишње туцијаде био је Никола Виларет, један од најмлађих такмичара. У конкуренцији најљепше украшених васкршњих јаја прво мјесто освојио је Дарко Ћапара. Најуспјешнијим такмичарима, поред диплома, припале су и новаче награде које су обезбиједили организатори овог традиционалног такмичења, Српско соколско друштво „Соко“ и Манастир Светог Николаја.

У наставку Васкршњих свечаности у Добрунској Ријеци одржан је традиционални турнир у малом фудбалу за млађе категорије, на коме је учествовало 12 екипа. У конкуренцији дјечака рођених 1998/99. године прво мјесто освојила је екипа Метал Логистик, побиједивши у финалу вршњаке из Добрунске Ријеке са 3:2. Прво мјесто у конкуренцији дјечака рођених 2000/01. године  најуспјешнија је била екипа Соко, која је у финалу побиједила Орлове са 5:1, а у конкуренцији дјечака 2002. и млађег годишта најуспјешнија је била екипа Бамби, која је у финалу побиједила екипу Потпећ са 3:0.

Извор: Митрополија дабробосанска