Изградња цркве у Пећима код Б. Грахова

У селу Пећи код Бос.Грахова ових дана, тачније 1.октобра 2009.године, почела је изградња нове парохијске цркве на мјесту старе 1941. године од усташа запаљене цркве. Ево прошло је пуних 68 година од паљења цркве, пуних 68 година да народ села Пећи, Ресановаца, Зеба и Бороваче немају својих Божића, нити Васкрса, нити славља, нити весеља. И поред те чињенице има ли ико право да пита: а шта је то са нашим народом? Добри смо још у каквим смо невољама били за вријеме безбожног комунизма.

Прва идеја за градњу нове цркве потекла је данас давне 1993.године, али је рат и све оно што је он донио на овим просторима то обуставио. Послије рата и првог повратка у Пећи и околна села Епископ Хризостом је са свештеницима и свештеномонасима који су опслуживали парохије на подручју Бос.Грахова расматрао могућности градње новог храма. Међутим, било је то још рано па скором и немогуће. Тек, ове године створиле су се могућности да градња започне. Велики допринос овом новом почетку дао је сам начелник Општине Бос.Грахово г.Урош Мачкић.

У Четвртак, 1.октобра о.г. почело је дизање старих темеља и каменог патоса старог храма те,ископ темељних трака за илијевање нових армирано-бетонских темеља. Сам почетак радова благословио је Њ.Пр.Епископ Хризостом који је за ту прилику дошао у Пећи. Градњу нове цркве преузела је Компанија Зрнић из Приједора.

Радећи ручно на ископу темеља и припремама за излијевање стопа темеља радници су, у Уторак,6.октобра о.г. изненада наишли на дијелове људских костију. Одмах су обавјестили надлежног свештеника о.Александра Рељића, а овај самог Епископа Хризостома, који се у то вријеме налазио у селу Врело код Цазина. Епископ је дао инструкције свештенику како да поступи са костима, како да маркира свако мјесто са бројевима и да сачекају са радовима док он не стигне. Епископ је одмах сутрадан, 7.октобра. стигао на лице мјеста, снимио ситуацију, узео неколико дијелова пронађених људских костију које ће проследити на антроплошку анализу у Београд.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка