Изложба о Стевану Ћирићу
Музеј града Новог Сада приређује изложбу у Дому Народне скупштине Републике Србије о Стевану Ћирићу (1886-1955), министру просвете и председнику Народне скупштине Краљевине Југославије. Стеван Ћирић рођени је брат блаженопочившег епископа бачког Иринеја Ћирића. Изложба ће трајати од 18. октобра до 30. новембра 2010. године, а њено отварање одржаће се 18. октобра са почетком у 19.30 часова.
Музеј града Новог Сада приређује изложбу, у Дому Народне скупштине Републике Србије, о Стевану Ћирићу (1886-1955) министру просвете и председнику Народне скупштине Краљевине Југославије.
Стеван Ћирић је рођен у Сремским Карловцима, у угледној породици. После школовања у Новом Саду, Дебрецину, Будимпешти и Бечу, вратио се у родно место и запослио као професор у Карловачкој гимназији. Политичку каријеру започео је као градски начелник Карловаца, бански већник Дунавске бановине и члан Бановинског школског одбора. Године 1931. кандидовао се на парламентарним изборима и ушао у Народну скупштину Краљевине Југославије.
Децембра 1934. године постављен је за министра просвете у влади Богољуба Јевтића, а јуна 1935. поднео је оставку на то место, јер је изабран за председника Народне скупштине. На том положају остао је до децембарских избора 1938. године. Избор скупштинског Председништва вршен је на почетку заседања (у октобру) сваке године, тако да је Ћирић, на место председника, биран четири пута. Био је ангажован у раду Интерпарламентарне уније, а две године је био и члан њеног Извршног одбора. Такође, био је ангажован у раду парламентарне Мале антанте.
У време Ћирићевог председавања Скупштином завршена је и свечано отворена нова скупштинска зграда (18. октобра 1936. године). Он је бринуо о завршним радовима, о уређењу ентеријера и о унутрашњој декорацији уметничким делима.
Фебруара 1939. Ћирић је, поново као министар просвете, ушао у владу Драгише Цветковића. На том положају је остао до августа 1939. године, до споразума Цветковић-Мачек, када се повукао из политике.
Друштвена улога Стевана Ћирића била је, такође, врло значајна. Био је члан Матице српске, потпредседник Историјског друштва Новог Сада, члан Ротари клуба и почасни члан више спортских, певачких и хуманитарних друштава. Као дугогодишњи председник Југословенског шаховског савеза много је допринео развоју југословенског шаха.
Стеван Ћирић је током рата доживео бројне непријатности и малтретирања од усташких власти, боравећи извесно време у логору Јадовно. Послератне године биле су тешке за њега и његову породицу, јер је третиран као припадник старог режима. Умро је 1955. године у Сремским Карловцима.
Аутор: мр Гордана Петковић, виши кустос