Изложба старих руских икона

Током фебруара ове године, у Краљевском двору у Београду је одржана изложба старих и ретких руских икона, насталих у периоду од 16. до 19. века, под називом: „Икона: историја и савременост".

Изложбу, која је изазвала неочекивано велико интересовање јавности, организовао је Руски Православни Клуб меценâ из Москве, под покровитељством Амбасаде Руске Федерације у Србији, Њ.К.В. Престолонаследника Александра Карађорђевића и Руског дома у Београду. Ова вредна поставка припада збирци од преко 2500 древних икона, која се налази у московском Музеју „Дом иконâ."

Осмишљена је као део путујућег пројекта „Мерна икона: историја и савременост", чија је намера обнављање древне, већ три века заборављене, традиције Руске Цркве и народа, по којој је новорођено дете даривано тзв. „мерном иконом" свог светитеља-заштитника, рађеном по мерама самог детета.

Та дубока духовна веза детета и светитеља пренета је и на читав руски народ, који је током хришћанске историје добијао велику молитвену помоћ и заштиту кроз чудотворне иконе, пре свега Пресвете Богородице.

Од 15 икона представљених на овој изложби, једна је била мерна - Св. Александра Невског, а 14 су реплике чудотворних Богородичиних икона и Њених празника. Одабране су иконе које су се кроз историју показале као најчудотворније и у народу најпоштованије, међу њима и оне које су биле заштитнице дома царске породице Романових. Представљена су изображења Богородице Казанске, Владимирске, Курско-коренске, Теодоровске, Тихвинске, Богољубовске, „Свих жалосних Радост", „Знамење", „Неразрушива стена", Покров Пресвете Богородице... Посебно место заузимала је литијска икона Богородице Смоленске Одигитрије из 16. века, са ликом Св. Николаја Чудотворца са друге стране.

Посетиоце је најдубље дотакла изузетна духовна лепота и уметничка изражајност ових икона, због чега је изложбена поставка безмало постала место поклоњења, тихих молитава и снажних осећања. Рађене су руком врхунских иконописаца, по тачним мерама и иконографским карактеристикама древних оригинала. Већина њих су некада биле храмовне иконе, и у народу су, такође, сматране чудотворнима. Ово је била јединствена прилика да се наша јавност, на једном месту, упозна са традицијом најзначајнијих руских икона, које сведоче о снази вере којом се народ обраћао за помоћ Богомајци и светима у разним невољама, ратовима и болестима, али и из благодарности за услишену молитву. Свака од њих је део одређеног историјског контекста и предања, не само у животу руског народа и Цркве, већ и свеколиког Православља.

Извор: Православље