Изложба о страдању Српске Цркве у Лици
Страдања Српске Православне Цркве у Лици од 1941-1995. године
Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, у навачерје празника Светог Трифуна, 14. фебруара 2017. године, у крипти храма Светог Саве на Врачару у Београду отоворена је изложба Страдања Српске Православне Цркве у Лици од 1941-1995. године. У име Његове Светости, изложбу је отворио Преосвећени Епископ топлички г. Арсеније, викар Патријарха српског и настојатељ храма Светог Саве у Београду.
На отварању изложбе говорили су г. Невенко Влаисављевић, аутор изложбе, и др Вељко Ђурић Мишина, српски историчар специјализован за историју Српске Православне Цркве, проучавање геноцида и холокауста, као и модерну историју Западног Балкана, тренутно в. д. директора Музеја жртава геноцида у Београду.
Овом приликом владика Арсеније је истакао: -Када помислимо на сва страдања која је преживео српски народ и Српска Православна Црква у Независној Држави Хрватској која су људском разуму непојмљива - крв се леди у жилама, а уста постају безгласна и не постоје речи којима се она могу описати. Владика је подсетио на речи патријарха Германа изговорене приликом освећења обновљене цркве у Јасеновцу 1984. године: -Било је то једно од оних времена за које је Спаситељ рекао: Доћи ће време када ће савки који вас убије мислити да Богу службу чини и Оче, опрости им јер не знају шта чине. Браћо да праштамо морамо јер је то јеванђеласка заповест, али да им заборавимо - не можемо.
Владика је, такође, истакао: -У Независној Држави Хрватској од 1941. до 1945. године Српска Православна Црква и њено свештенство и српски народ доживели су голготу историјских размера. Од усташког терора страдала су четворица епископа, 171 свештеник, неколико стотина хиљада невиних мушкарца, жена и деце, срушено око 450 цркава, а око 800 опустошено и оштећено.
Отварање изложбе, која ће бити представљена народу наредне три недеље, својим анђелским гласом увеличала је гђица Бранислава Подрумац, оперска певачица.
Извор: Храм Светог Саве, ТВ Храм