Јединствени хришћански рукопис у Курдистану

Хиљаде древних хришћанских рукописа пренети су на непознату локацији у Курдистану након што су нестали из Каракоша у долини Ниниве у августу, и то неколико сати пре него што је град пао у руке бораца тзв. Исламске државе.

Отац Нагиб Михаел, доминикански свештеник који је испланирао операцију спасавања јединствене збирке рукописа, није хтео да каже где је збирка била скривена због страха од симпатизера ИСИЛ-а. Али је дозволио да је стручњак види.

Збирка се чува у климатизованој соби  и садржи рукописе и документе који потичу из 13. века. Они представљају значајан део ирачког културног наслеђа.

ИСИЛ је заузео Мосул у јуну пре него што се раширио по оближњој равници Ниниве, при чему је присилио 130.000 хришћана да избегну у ирачки Курдистан. Много разних мањина попут Јазида, муслимана шиита и Туркмена такође је било приморано да беже током врелог лета.

Сам отац Нагиб је пешачио 40 километара са око 30.000 људи из Каракоша током ноћи 6. августа да би стигао у Ербил,  где је од тада провео већи део свог времена бринући о заједници и помажући да нађу храну и склониште.

Он је био директор Дигиталног центра за источне рукописе у Мар Бенам, сиријачко-католичком манастиру у Каракошу, који се налази иза линија фронта под влашћу ИСИЛ-а. Центар града, према изворима, делимично је уништен или спаљен.

„Да нисам превезао и сачувао рукописе, они би сигурно били уништени као што је судбина цркава и манастира у Мосулу и долини Ниниве,“ рекао је отац Нагиб, који је током прошле деценије примио много претњи смрћу од странемилитантних исламиста.

„Даеш не поштује интелектуалце,“ каже он, користећи арапски акроним за ИСИЛ. „У Мосулу су убили више доктора и професора који су иначе били муслимани.“

Он је родом из Мосула и његов матерњи језик је арамејски, као и многих хришћана из Каракоша. Првобитно, планирао је да ради у нафтној индустрији, али је променио своју намеру и одлучио да се придружи доминиканском реду; рукоположен је 1987. године.

Доминиканци имају дугу историју у северном Ираку; називају их првим „културним антрополозима“ у региону. Они су проучавали народе и обичаје и чувају опсежну грађу о својим налазима и кореспонденцију вођену током неколико векова, као и древна документа која су пронашли.

Од 1980. г. отац Нагиб је формирао збирку од око 750 рукописа из доминиканске заједнице. Он је такође дигитализовао многе документе које је позајмио од власника рукописа, манастира и цркава. Дигитализоване копије су враћене власницима и специјализованим архивама.

Након што је Мосул пао у руке ИСИЛ-а 10. јуна, отац Нагиб није седео скрштених руку, већ је одмах почео да пакује рукописе и организује њихову безбедност.

Хришћанско становништво у Ираку пре америчке инвазије 2003. г.  је бројало 1.5 милион становника, а после је спало на 300.000.

Извор:ОЦП