Јерменски хришћани широм света моле се за мир на Кавказу
Католикос патријарх Карекин II је произнео посебну молитву за мир „и за јерменски народ“ у Ечмиадзину. Верници Јерменске Апостолске Цркве широм света молили су се за мир у региону Нагорно-Карабаха. Информативна служба Про-Оријенте известила је (понедељак) да је током божанских литургија у црквама поизношена посебна молитва за мир „и за јерменски народ и вољену отаџбину“. У катедрали у Ечмиадзину, у Јерменији, лично је молитву изговорио католикос патријарх Карекин II.
У Москви је у сукобу договорен хуманитарни прекид ватре око Нагорно-Карабаха. До сада се, међутим, показао крхким. Током борби на Јужном Кавказу у четвртак, јерменска апостолска катедрала Христа Спаситеља у граду Шуша тешко је оштећена у неколико напада. Катедрала Спаситеља је од највеће важности за јерменске становнике Арцаха - и за целу Јерменију.
Чак и пре ескалације у Шуши, католикос патријарх Карекин одбацио је све сумње у интервјуу за "Armenpress" 7. октобра 2020. да је јерменска страна желела да изазове верски сукоб између хришћана и муслимана у контексту војног сукоба. Од средњег века - а још више после геноцида у Отоманском царству из 1915. године - Јермени су се раширили по целом свету. Многе исламске земље такође су пружиле братску руку и поздравиле чеда јерменског народа која су преживели геноцид. "Ове јерменске заједнице у исламским земљама постоје и данас. Наша Црква има епархије и парохије у десетак претежно исламских земаља у којима Јермени живе као узорни грађани, доприносе просперитету ових народа и уживају у пријатељском ставу локалних власти", рекао је Католикос патријарх.
Његова Светост Карекин је такође подсетио да од почетка сукоба око Нагорно-Карабаха, „захваљујући посредовању Московског патријарха“, постоји платформа за „трилатерални дијалог“ уз учешће азербејџанског Шеика ул Ислама и јерменског Католикос патријарха. На састанцима ове платформе изнова је наглашено да сукоб око Нагорно-Карабаха нема верске корене. Такође, увек је била наглашавана потреба за мирним и складним саживотом између хришћанске и муслиманске групе становништва у региону.
Извор: Катпрес (с намачког Информативна служба СПЦ)