Јубилеј Владике Лаврентија

Поводом двадесет година столовања на трону шабачко-ваљевске епархије у Шапцу у храму светих апостола Петра и Павла, служена је Света архијерејска литургија уз саслужење више архијереја СПЦ, свештенства, монаштва, народа.  Владика Лаврентије је личност човека који заузима високо место у јерархији српске цркве скоро пола века. Са 42 године епископске службе, уз патријарха Павла има најдужи стаж међу архијерејима СПЦ. 

Епископ шабачки Лаврентије рођен је у селу Богоштици, у Рађевини, на Светога Саву, 27. јануара 1935. године. На крштењу је добио име Живко. У школу је ишао са братом близанцем Савом пешице, углавном бос, чак и у делу године када је било мразева и снега. Породица младога Живка била је сиромашна, као и доста породица из његовог села. Први и други разред Гимназије завршио је у Лозници. Иако је пешачио из Лознице у Богоштицу, то га није спречавало да буде одличан ђак. Завршивши Богословију и теолошки факултет у Београду, одређен период је радио као економ српске патријаршије у Београду. Био је монах на Купресу у Босни, професор у Богословији, која је била смештена у манастир Крка. Замонашен је у манастиру у Крушедолу. За викарног епископа изабран је 1967. године. Ускоро затим устоличен је за епископа западно-европског и аусталијско-новозеландског. Седиште епархије био је Лондон. Наших свештеника у Европи тада је било веома мало. Ипак, Владика је успео да оствари своју мисионарску дужност, и да захаљујући њему данас, на тим континентима и градовима имамо свештенике и организовану СПЦ. По пресељењу у манастир Химелстир код Хановера, кога је иначе саградио Владика Лаврентије, чак и лично са мајсторима учествовао у радовима, Химелстир је постао седиште западно-европске епархије. У његовој штампарији објављују се значајне књиге верског, историјског садржаја и друге.

После упокојења Владике шабачко-ваљевког Јована, Владика Лаврентије је постављен  за његовог наследника на трону. У Химелстиру је штампао дела Владике Николаја Велимировића, и његовом заслугом и чувањем она су доспела у земљу, јер у тадашњој СФРЈ, била је забрањена та врста литературе. Владика Лаврентије је пренео и мошти Светог Владике Николаја, из манастира „Свети Сава", у Либертвилу у САД-у, где је почивао, у манастир Лелић код Ваљева. Своју мисионарску и градитељску делатност, наставио је Владика и вративши се у земљу. Подигао је своју задужбину манастир Светог Николаја, који је сада центар верског, историјског, научног и културног живота западне Србије и шире. На овом месту се већ 9 година одржава МОБА, јединствена манифестација за чију идеју се побринуо Владика Лаврентије. Сваке године на МОБУ дође око две стотине младих, многи чак из прекоморских земаља. Они ту уз вероучитеље уче матерњи језик (српски), затим упознају историју и традицију српског народа и учествују у радовима око изградње манастира. За ових 20 година столовања Владике Лаврентија, у шабачко-ваљевској епархији, (сада шабачкој), основано је више манастира и саграђено доста храмова. За време рата епархија шабачко-ваљевска са Владиком Лаврентијем је збринула много избеглица, међу којима је било и свештеника које је владика поставио на службу у нашу епархију. Захваљујући бројним пријатељима из иностранства које је Владика стекао док је службовао на западу, стизала је више пута помоћ, која је била неопходна тим људима.

Из захвалности за учињено, народ, свештенство и монаштво, епархије шабачке организовали су свечаност поводом обележавања 20 година на трону шабачке епархије Владике Лаврентија.

Извор: Епархија шабачка