Кад порастем нећу бити кенгур
Двадесетак девојчица и дечака српског порекла, из Аустралије, похађа летњу школу у Сремским Карловцима. Србија је много лепша... Ма, најлепша - каже нам, уз искрени осмех, 14-годишња Стефани Миланковић.
Малој Српкињи из Аустралије ово је тек други пут да долази у земљу у којој су јој рођени отац и мајка. Не зна када ће поново доћи - далеко је, каже, "њен" континент - али би волела да једног дана живи у Београду.
Баш као ова девојчица српског порекла и "енглеског" имена, и осталих двадесеторо дечака и девојчица из Аустралије, полазника Летње школе српских обичаја у Сремских Карловцима, који су у понедељак били гости Министарства за дијаспору, морају да застану када желе да кажу реченицу на српском. Често им се омакне и покоја енглеска реч.
- Биће боље већ за који дан, пошто у Карловцима сваког дана имамо часове српског. Учимо и граматику - објашњава углас, баш на таквом "исквареном" српском, група дечака из Сиднеја.
Неки од њих - сви имају између 14 и 18 година - причају да су им и родитељи рођени "тамо далеко", али да им нису дозволили да забораве ко су и одакле су.
Фудбал воле много више од рагбија и крикета, а сарму више од рибе и чипса. А, језици се уче, то је најмањи проблем...
"Наше" Аустралијанце је у згради Министарства, у центру Београда, дочекао помоћник министра Вукман Кривокућа, али и "њихов" дипломата, нови амбасадор Аустралије у Србији, Хелен Студард.
- Министарство дијаспоре поклања велику пажњу малишанима из дијаспоре, а у оквиру летњих школа они могу да се упознају са обичајима и културним вредностима Србије, али и да стекну нове пријатеље - каже Кривокућа. - Очекујемо од вас да у земљама у којима живите на прави начин представљате Србију, државу ваших отаца и дедова. Да постанете нови амбасадори Србије.
Традиционалну школу у Сремским Карловцима, која се одржава 14. пут, овог лета похађа 25 девојчица и дечака из Аустралије, Румуније, Британије и Америке.
Највише је, ипак, малих "кенгура", јер је од ове године Министарство успоставило сарадњу са Епархијом аустралијско-новозеландском. Осим српског језика и књижевности, они уче и веронауку, српску историју, етнологију...
Амбасадорка Хелен Студард поздравила је посету аустралијске деце постојбини њихових родитеља.
- Надам се да ћете научити што више о култури Србије и да ћете сва та искуства пренети у своју другу домовину - казала је Хелен Студард.
АЗАЊА И КОПАОНИК
Школа у Сремским Карловцима није једина коју организује или чији је покровитељ Министарство дијаспоре. Малишани из дијаспоре већ годинама стижу и у Соко град и Азању, а на Копаонику и Златибору организују се и кампови за младе Србе из иностранства који су надарени за кошарку. У Министарству најављују да ће се и убудуће трудити да оваквих "школица" буде што више.
Чланак преузет из Вечерњих новости
Извор: Епархија аустралијско-новозеландска