Кад се Срби сложе настану два храма

Емигранти из Боке, Херцеговине, Црне Горе и Војводине формирали су у мају 1903. године друштво „Јединство". Све је почело због велике трагедије која се десила у Сан Педру када су се удавили Мило Булаић и браћа Михаило и Ђорђе Ковачевић, а нису имали где да буду сахрањени као Срби. Тада је одлучено да се купи парцела земље и да ту буде гробље.

„У источном делу Лос Анђелеса 1908. године отац Себастијан Дабовић из Сан Франциска освештао је купљену земљу. Уз велико славље прослављен је овај моменат, а један од присутних, Петар Бакоч је прокоментарисао: „Благословен онај који буде први сахрањен на овом гробљу". Веровали или не ускоро се разболео, умро и први је сахрањен на овој парцели 1909. године, а његов гроб се и данас може наћи у левом углу на истоку гробља. Поред Срба на овом месту су се сахрањивали и Руси,"објаснио је протојереј-ставрофор Петар Јовановић.

Досељеници су убзо почели да размишљају о градњи свог храма, па је 1909. године специјална комисија почела прикупљање средстава. Удружење „Јединство" дозволило је да се храм направи на делу земљишта купљеном за гробље. Црква Светог Саве завршена је и освештана 1910. године, а то је урадио први свештеник рођен у Америци Себастијан Дабовић.

„Извођач радова биоје Аћим Самарџић, иконостас је направио Крсто Ђуричић, две иконе на иконостасу осликао је Јуриј Магалевски 1925. године, један лустер је донирала породица Круљ, други Савета Будинчић. Црква је први пут реновирана 1951. године када јој је додат звоник и црква проширена за 10 метара. Витражи су постављени 1990. године, а платила их је породица Будинчић", наставио је причу о старом храму Светог Саве прота Петар.
Црква је поново реновирана 1998. године када су урађени нови мермерни радови. Како Његово Преосвештенство Епископ Максим има уметнички таленат он је, уз мало помоћи са стране, насликао византијске фреске Причешће апостола и јерарха у цркви олтара. Млади уметник Александар Живадиновић осликао је унутрашњост брода", завршио је причу о старој цркви Светог Саве у Лос Анђелесу прота Петар.

Међутим, 1956. године Чарлс Барзут изразио је жељу да помогне у изградњи већег српског храма и донирао одређена средства. После шест година парохија Светог Саве почела је да се припрема за изградњу новог храма у Сан Габријелу, предграђу Лос Анђелеса. Онда су докупљене још три парцеле поред храма, а 2. септембра 1973. године освештано је тло где ће почети да се гради нова црква. „Изабрани архитекта био је Константин Зурдумис из Крушевца. Дизајниран је у византијском стилу са пет доминантних купола, лепим луковима и розетама. Изградња новог храма Светог Саве почела је 20. маја 1981. године, камен темељац је освештан 25. октобра те године, три звона су освештана 30. октобра 1983... Звона су рађена од бронзе, постављена су ујугоисточном углу куполе. Великих пет крстова је благословио 24. јуна 1984, а уз подизање крстова је и цела зграда завршена. Иконе је насликао Драган Јашовић. Нови храм Светог Саве освештан је 28. октобра 1984. године. За ту прилику парохијски свештеник донео је мошти великомученика кнеза Лазара", присећа се изградње новог храма протојереј-ставрофор Петар Јовановић.

У марту 1986. ангажован је познати италијански уметник Сирио Тонели да би направио мозаик. Мозаик је рађен у Фиренци па инсталиран у православном храму у Лос Анђелесу.

„До сада је у цркви урађен већи део живописа у мозаику. За мозаик је сав новац сакупљен донацијом верника. Рецимо, 1. октобра ове године имали смо добротворно вече за довршавање црквеног мозаика у резиденцији г. Милана Панића. Тиме ће бити завршен део мозаика који приказује Успење Пресвете Богородице", завршио је разговор протојереј-ставрофор Петар Јовановић.

Извор: Политика, Гордана Чановић