Календар

Преподобни Максим Исповедник

Данас се Православна Црква молитвено сећа великих васељенских учитеља Максима Исповедника и Максима Грка, а затим и мученика Неофита и мученице Агније. Преподобни Максим Исповедник. Цариграђанин по роду и најпре високи дворјанин на двору цара Ираклија, а потом монах и игуман једног манастира недалеко од престонице. Највећи бранилац Православља од тзв. монотелитске јереси, која се ишчаури из јереси Евтихијеве. Наиме: као што је Евтихије тврдио, да је у Христу једна природа, тако су монотелити тврдили, да је у Христу једна воља. Максим се опре томе тврђењу и нађе се као противник и цара и патријарха. Но он се не устраши, него истраја до краја у доказивању да су у Господу биле две воље као и две природе. Његовим настојањем одржи се један сабор у Картагини а други у Риму, и оба та сабора анатемишу учење монотелита. Страдање Максимово за Православље не да се описати: истјазаван од кнежева, обмањиван од прелата, пљуван од масе народне, тучен од војника, прогоњен, затваран, док најзад, са одсеченим језиком и руком, не би осуђен на доживотно прогонство у земљу Скитску, где три године проведе у тамници, па предаде душу Богу, 666. године.

Свети Атанасије Александријски

Свети Атанасије је рођен у Александрији 296 год. и од самог детињства имао наклоност ка духовном звању. Био ђакон код архиепископа Александра, и пратио овога у Никеју на I Васељенском Сабору. На овом сабору Атанасије се прослави својом ученошћу, благочешћем, и ревношћу за Православље. Он је врло много допринео, да се Аријева јерес сузбије a Православље утврди. Он је писао Символ Вере, који је био на Сабору усвојен. По смрти Александровој Атанасије би изабран за архиепископа Александријског. У звању архиепископском остане преко 40 година. премда не цело то време на престолу архиепископском. Без мало кроз цео живот свој био је гоњен од јеретика.

Христе, Боже, Који си се јавио и свет просветио, слава Теби!

Богојављење - 19. јануара по новом, a 6. јануара по старом календару, Православна Црква слави велики хришћански празник Богојављење. Тог дана православни једни друге, а и сав народ Божји, поздрављају древним поздравом „Бог се јави - Заиста се Бог јави".

Свети Јован Златоуст је o данашњем празнику, поред осталог рекао: „Хоћу да празнујем, љубљени, и оран сам да светкујем. Јер је свето Богојављење печат празника и врата светковине...".

Преподобни Григорије Горњачки

Пореклом Србин. Ученик Светог Григорија Синаита и Светог Ромила Раваничког, чије је житије и написао. Основао је светогорски манастир Светог Николе, који је по њему прозван Григоријат. Недалеко од овог манастира налази се његова келија, где се у ћутању молио Богу, па је касније прозван Ћутљиви. Када су Турци навалили на Свету Гору, прешао је у Србију, код Светог кнеза Лазара, где је заједно са њим подигао манастир Ждрело, касније назван Горњак.

Земаљски анђео – небески човек

Свети Нектарије Егински

Највећи број верника који је походио Грчку поклонио се моштима Светог Нектарија Егинског, светитеља новијег времена (1846-1920), чије се име светкује на данашњи дан. Њему се приписују чудотворне исцелитељске моћи, нарочито за оболеле од рака. Манастир, који је овај светац основао у Егини, посећују поклоници из целог света, а већина њих не крије да је нашла исцељење над његовим моштима, које су по упокојењу 20 година остале целе, испуштајући свето миро. Данашњи празник је слава Института за онкологију Клиничког центра Србије где је у капели посвећеној овом светитељу Свету Архијерејску Литургију служио викарни Епископ хвостански Г. Атанасије.

Свети Арсеније Сремац

 

Наследник Светог Саве на престолу Српске Цркве. Рођен у Срему. Још у младости се замонашио и предао подвигу ради спасења душе. Чувши за Светог Саву и његово дело, Свети Арсенија оде код њега у Жичу. Видећи његове врлине, Свети Сава га ускоро постави за игумана манастира Жиче. Када су Мађари навалили на српске земље, Свети Сава посла игумана Арсенија на југ да тражи сигурније место за архиепископију. Овај изабра Пећ и ту сагради манастир.