Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини

Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, заједно са викарним Епископом диоклијским г. Кирилом, посетио је од 2. до 4. децембра 2016. године православне вернике у провинцији Ћако.

У епископској пратњи био је и протођакон Никола Радиш. Високу делегацију у граду Ресистенцији дочекао је парох маћагајски свештеник Бранко Станишић са неколико верника. Након срдачног дочека, делегација се упутила ка Градској скупштини, где их је дочекао градоначеник Ресистенције г. Хорхе Капитанић. Повод за ову посету била је одлука Градске скупшине на челу са г. Кaпитанићем да, на инициjaтиву локалних православних верника предвођених парохом Бранком, додели терен за изградњу првог православног храма у престоници провинције.

Подсјетимо да у Ресистенцији и широј провинцији Ћако живи највећи број наших исељеника, особито са подручја Црне Горе. У том граду не живе само Срби и Црногорци него и много других народа са православним коријенима, па је стога митрополит Амфилохије одлучио да будући храм буде посвећен Светој Тројици - Богу љубави који обједињује све народе.

У срдачном разговору који је претходио свечаном потписивању уговора о донирању градског земљишта, Његово Високопреосвештенство г. Амфилохије је истакао да је изузетно радостан што је поново у прилици да се сретне са Градоначелником, захваливши му за сва добра која је учинио Правoславној Цркви у овој североисточној аргентинској провинцији. Он је подсетио да је г. Капитанић најпре помогао да се обнови црква Светог Николе у Маћагају, црквa у којој је он и крштен, а затим и да је обновио здање Добротворног друштва Дурмитор у Ла Монтенегрини.

Градоначелникосподин Капитанић је захвалио свим члановима делегације на посети, истакавши да је радостан због тога што је у могућности да помогне Православној Цркви и да се нада да ће на земљишту које донира Градска скупшина у најкраћем року нићи православни храм. Владика је одговорио градоначелинку да је сигуран да ће се уз Божју помоћ и помоћ свих православних верника који живе у овом граду на донираном земљишту подићи велелепан храм посвећен Светој Тројици.

Свечаном потписивању протокола присуствовали су архитекта г. Алехандро Рогановић, у својству председника Грађевинског одбора, као и гђа Ангелина Радиш у својству потпреседника. Иначе, у Одбор за изградњу храма ушли су и православни Бугари и Украјинци, а такође и православни Аргентинци. Овом приликом градоначелнику је митрополит Амфилохије уручио и пригодне поклоне. Након свечаног потписивања висока делегација се упутила ка месту где ће бити изграђен храм Свете Тројице, а затим је владика Амфилохије, заједно са владиком Кирилом, одлслужио кратко молитвено славословље у част Свете Тројице.

Након тога, г. Алехандро Рогановић је примио уважене госте у свом дому у Колонији Бенитез где је приређена и вечера за будуће чланове Црквеног и Грађевинског одбора.

У суботу, 3, децембра 2016. године, Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије посетио је, заједно са Епископом диоклијским г. Кирилом, у главном граду провинције Коријентес породицу гђе Сене Епифаније, која је у септембру ове године, заједно са групом верника предвођених свештеником Бранком, посетила Црну Гору обишавши наше свете манастире и цркве Митрополије црногорско-приморске. По повратку у Аргентину она је јавно посведочила да се приликом ходочашћа Светом Василију Острошком излечила од рака. Гђа Епифанија је заједно са својим супругом г. Бариосом Морелом Викторијаном у свом дому примила високу делегацију, преневши митрополиту Амфилохију и епископу Кирилу да је вољна да материјално помогне изградњу православне цркве у Ресистенцији. Владика Амфилохије јој је захвалио на понуђеној помоћи истакавши да ће један параклис у будућем храму Свете Тројице бити посвећен управо Светом Василију Острошком.

Делгација се упутила ка цркви и манастиру Светог Николе у Маћагају где је срдачно дочекана од стране преподобне монахиње Марије (Оливеира), настојатељице манастира, г. Хуана Вулековића, председника Црквеног одобора, чтеца г. Василија (Валтера) Гарсије, као и многобројних парохијана парохије Светог Николе у Маћагају.Архијереји су најпре обишли недавно окончане радове на уређењу манастирског конака, парохијске сале и црквеног дворишта, а затим су одслужили вечерњу службу у част Ваведења Пресвете Богородице, да би потом заједно са свим парохијанима присуствовали свечаној вечери коју је организовао манастир Светог Николе.


Сутрадан, на празник Ваведења Пресвете Богородице, Високопреосвећени Архиепископ цетињски г. Амфилохије, заједно са Његовим Пресовештенством Епископом диоклијским г. Кирилом, одслужио је празничну Литургију. Салуживали су презвитер Бранко Станишић и ђакон Никола Радиш. За певницом је била монахиња Марија (Оливеира), а у певању су јој помагала деца и многобројни верници, од којих се велики број њих и причестио светим Тајнама. Током Литургије, светом тајном миропомазања Православној Цркви приопштена гђа Гладис Марија Кабрал, којој је кума била презвитера Марија Станишић, док је свештеник Бранко Станишић произведен у чин протојереја.

У литургијској беседи, митрополит Амфилохије је истакао да је ванредно радостан што види велики број верника у храму на дан када се сећамо чудесног уласка Пресвете Богородице Марије у храм Господњи, у Светињу над Светињама. Он је рекао да је девојчица Марија ушла у храм Соломонов како би се припремила за рођење Сина Божјег. -Читав је Стари завет, браћо и сестре, праобраз Новога Завета, јер ту где је изабрани народ Божји, народ јеврејски, чувао своје три највеће светиње: штап Аронов, таблице са десет Божјих заповести и ману која је са небеса падала хранивши у пустињи народ јеврејски. Управо ту - у најсветији део храма - ушла је Она која и јесте Аронов жезал процветали, јер је из њене утробе произашао Син Божји и Спаситељ света. Но претходно, она је испунилa свих десет заповести које су биле записане на таблицама које је Бог предао Мојсију на гори Синајској, а онда је целом свету родила Сина Божјег - Хлеб Небески које је сишао са небеса да нахрани све оне који су гладни вечнога живота. Тако се њена утроба претворила у храм свети, у Светињу над Светињама из које се родио Спаситељ наш, а тако се и ми данас рађамо за живот вечни из утробе Њене из утробе свете Цркве и то кроз тајну крштења и миропомазања. Тако се данас родила и наша сестра Гладис Марија, родила се за живот вечни, јер рођење од мајке је битна ствар, оно је велики дар, али дар привремени, дар пролазни, док је рођење водом и Духом оно истинско рођење које задобијамо у Цркви Божјој и то за вечност. Зато, браћо и сестре, крштавајте децу своју у Православној Цркви, Цркви ваших прадедова и доводите их на Литургију. Чувајте своју веру, а чувајте и своје храмове, као и гробове предака, јер народ који не чува свој веру, не чува ни своје храмове, као ни гробове предака. Давно су рекли мудри људи: Ако желиш да видиш какав народ живи у неком месту, прво иди обиђи њихову цркву и гробље и знаћеш ко су и какви су.

Након беседе, Всокопреосвећени Митрополит г. Амфилохије је саопштио свим верницима да је одлуком Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве његов досадашњи архијерејски заменик архимандрит Кирило (Бојовић) изабран за викарног Епископа и да ће он наставити да у његовом одсуству управља Црквом у Латинској Америци - сад већ као епископ Цркве Божје.

Након тога, парох маћагајски протопрезвитер Бранко Станишић у име свих православних верника из провинције Ћако уручио је Његовом Преосвештенству г. Кирилу владичанску панагију, рекавши да је она купљена прилозима верника и да је израз љубави и поштовања које сви заједно осећају према њему. -Преосвећени Владико, предајемо Вам ову панагију да је носите на срцу и да заједно са њом носите и све нас у свом срцу, да се за нас молите и да о нама бринете као истински отац и архипастир.

Након свете Литургије свим верницима су подељни црквени календари за 2017. годину штампани упоредно на српском и шпанском језику, а затим су најмлађи полазници катихетске наставе коју води монахиња Марија (Оливеира) извели представу Рођење Сина Божјег коју су увежбали посебно за ту прилику.

Уследио је свечани ручак током кога је беседио епископ Кирило. Поздравивши све придошле, владика Кирило је рекао да му је посебно драго што је поново дошао у провинцију Ћако и да његов задатак остаје исти онај који му је као архимандриту поверио митрополит Амфиохије: -Јер он, Митрополит, и даље остаје глава, а ја сам ту само да помогнем колико могу у испуњењу три задатка која је пред нас поставила наша Света Црква, а то су: да се старамо најпре за наше вернике, исељенике који су из наших крајева дошли овамо у далеку Јужну Америку, а затим да сарађујући са осталим канонским Православним Епархијама и нашом браћом архијерејима чинимо све на опште добро Православља и свих верника без обзира на националну припадност, и на послетку да својим деловањем, истином и љубављу будемо светлост и свим осталим хришћанима.

Током ручка су прикупљана средства за изградњу храма у Ресистенцији, а епископ Кирило је позвао све присутне да себе уграде у будући храм Свете Тројице.

протојереј Бранко Станишић 

Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини
Канонска посета провинцији Ћако у Аргентини