Кардинал Кох о дијалогу с Коптском Црквом

Велика ишчекивања од посете папе Фрање Египту изразио је кардинал Курт Кох, председник ватиканског Савета за  јединство хришћана. Кардинал сматра да ће доћи до значајног напретка у дијалогу како у односима између католика с Коптском Црквом, тако и са исламом. Кардинал Кох говорио је за недељно издање агенције "Катпрес". Папа Фрања ће 28. и 29. априла 2017. године посетити Каиро, а кардинал Кох ће га пратити на овом путу.

Папина посета Египту уследиће на позив египатског председника Абдел Фатах ал-Сисија, католичких бискупа и коптског патријарха Тавадроса I, као и Великог имама Исламског универзитета Ал-Азар шеика Ахмеда Мохамед ал-Тајиба. Званични мото папине посете је „Папа мира у Египту“. Кардинал Кох је подсетио да је званични дијалог између Ватикана и Универзитета Ал-Азар тек недавно настављен. -Папина посета ће свакако у том погледу олакшати даље кораке, рекао је Кох. Он очекује позитивне сигнале и јасну опредељеност "да је сестра близнакиња религије -  мир а не насиље". Ово су "веома важни импулси који морају потицати из обеју религија".

Као Кох је рекао да посета служи и даљем продубљивању пријатељства између папе Фрање и папе патријарха Тавадроса под којим Коптска Православна (дохалкидонска  прим. ред.) Црква доживљава значајну екуменску отвореност. Након Тавадросовог претходника папе Шенуде III, под чијим кормиларењем је ова Црква била прилично затворена за екуменски курс током последњих 20 година његовог дуже од 41 годину патријарховања, Тавадрос, који је изабран за предстојника ове свете Цркве 2013. године, кренуо је новим путем. Наравно, тај процес је још увек у току, додао је кардинал.

-Проблем је томе што Коптска Црква не признаје католичка крштења, пожалио се кардинал. -Копти још увек  не могу да прихвате неке аспекте католичке теологије крштења. Уколико католик приступи Коптској Цркви, он се стога мора поново (или по коптском учењу, први пут) крстити.

Кардинал Кох је истакао да нема посебног званичног дијалога само између Католичке Цркве и Коптске Цркве. Овај дијалог се, међутим, води у контексту теолошког дијалога између Римокатоличке Цркве и оријенталних Православних Цркава, у које спада и Коптска Црква. Друге помесне оријенталне Цркве признале би католичко крштење, али се једино Коптска Црква или њени представници у комисији не слажу са тим. Кардинал очекује да ће и по овом питању ова Црква бити више отворена у будућности и апелује на "интензивне богословске разговоре како би се изнашли нови модуси".

Екумениски стручњак салзбуршки проф. Дитмар Винклер рекао је недавно за "Катпрес" да се папа Тавадрос већ залагао на сабору својих архијереја за признавање католичког крштења. Он је до сада наилазио на приличан отпор неких епископа. Чак и коптски епископ у Аустрији Анба Габријел недавно је истакао у разговору за "Катпрес" да он није поново крстио неког католика који би пришао Коптској Цркви.

Кардинала Кох је позитивно оценио питање односа између Коптско-католичке и Коптско-православне Цркве у Египту. Тавадрос настоји да побољша односе са Коптско-католичком Цркве. Док у Египту постоји десетак милиона коптских православних хришћана, број Копта католика износи, према оптимистичким проценама, максимално 200.000. Папа-Патријарх Тавадрос, на  пример, лично је учествовао у инаугурацији коптског католичког патријарха Ибрахима Исаак Сидрака.

Кардинал Кох је говорио даље о већ постојећем "црквеном јединству у мучеништву" и подсетио на оних обезглављених 21 коптских хришћана 2015. године од стране исламистичких терориста само због њихове вере. -Папа је дубоко дирнут снагом вере и њеним сведочењем животом ових људи, рекао је кардинал. А ако је Папа говорио у овом контексту о "екуменизму крви", онда је то "најдубљи вид јединства који већ постоји међу хришћанима". Као што је речено у древној Цркви да је крв мученика семе Цркве и отуда нових хришћана, можемо рећи са великим уверењем да је крв толиког броја  хришћана семе јединства Христовог Тела данас

Извор: Катпрес (с немачког Радомир Ракић)