Кардинал Паролин: Блиски исток не може постојати без хришћана
У Риму је 26. фебруара 2018. године организован догађај посвећен прогоњеним хришћанима у свету због вере, особито мученицима у Сирији и Ираку. Како би се над владала равнодушност која углавном влада у свету против прогоњених хришћана, као посебан симбол изабран је Колосеум, осветљен црвеном бојом мученика. Истовремено, у црвено је осветљена и црква светог Павла у Мосулу, граду који је недавно ослобођен окупације екстремиста тзв. Исламске државе, који су протерали целу хришћанску заједницу, као и маронитска катедрала светог Илије у Алепу, граду симболу рата који већ седам година разара Сирију.
На том догађају који је организовала хуманитарна организација „Помоћ Цркви у невољи“, поздрав и близину папе Фрање свима онима који су се широм света ујединили како би подсетили на прогоњене хришћане, пренио је Папин државни секретар, кардинал Пјетро Паролин, упозоривши на ћутање, равнодушност и отпор света према телесном и моралном страдању прогоњених због своје вере. Данас, као и у првим вековима – рекао је кардинал цитирајући Папу – Црква је Црква мученика и Флавијев амфитеатар нас подсећа на то. Сећамо се свих жртава мржње и свих који су лишени верске слободе, жалећи се на ширење менталитета који не даје простора за другога, не укључује, већ уништава.
Кардинал Паролин је изнео да је Папа наложио пост и молитву на дан 23. фебруара Јужном Судану и Демократској Републици Конго, али углавном и свим земљама које су у рату; истакао је заузимање и непрестану подршку Свете столице за мир на Блиском истоку којем се хуманитарно помаже и који је укључен у пројект преговора. Не може постојати „Блиски исток без хришћана и без њиховог доприноса“ – рекао је кардинал Паролин и истакао – потребно је вратити се Богу како бисмо били уметници мира и обновили људске и друштвене односе. Присуствовати овом догађају организације „Помоћ Цркви у невољи“, значи такође истицати моћ Господа која делује у мученицима данашњице – нагласио је кардинал Паролин и додао – они су као зрно пшенице које доноси плод, сведоци Христове поруке спасења.
Након тога је главни секретар Италијанске бискупске конференције монсињор Галантино Нунцио истакао да у свету као што је наш са све мање одушевљених сведока за јеванђеље, у свету који све чини како би смањио обновитељску снагу јеванђеља, ми смо ту да кажемо хвала толиким сведоцима. Њихово мучеништво говори да има смисла остати верни Исусу. Треба се не само осећати близу њих, него снажно да чинимо све како бисмо зауставили насиље почевши од зле логике закона против бласфемије који се проводи истинским средствима угњетавања .
Пре него што је осветљен Колосеум, говорио је председник Европског парламента Антонио Тајани, затим су приказане дирљиве слике из ратом разрушене Сирије. Потом су пред стотинама људи, упркос хладноћи и киши, сведочили Ашик Месих и Еишам Ашик, муж и најмлађа ћерка Азије Биби, која је затворена од 2009. године у Пакистану на основу страшног закона о бласфемији; и Ребека Битрус, девојка из Нигерије која је две године била заробљеница Боко Харама, а које је јуче примио Свети отац. Догађај је завршен заједничком молитвом Пија XII за страдалну Цркву коју је прочитао кардинал Мауро Пјаћенца.
Извор: Vatican News ( обрада - Информативна служба СПЦ)