Кефалонијске змије и календарско питање
У цркви Успења Пресвете Богородице, на грчком острву Кефалонија, сваке године пред храмовну славу дешава се чудо. Од празника Преображења почињу да се појављују малене змије, чији број се сваког дана повећава. Ови необични посјетиоци, које мјештани називају змијама Пресвете Богородице, испуњавају порту и сами храм, пузе по иконама, обавијају се око руку вјерника, да би после празника Успења све нестале. Предање ово необично чудо везује за 18. вијек.
Када је на свеправославном конгресу 1923. године Грчка Црква у богослужбену праксу увела реформисани Јулијански календар (познат као нови календар), међу вјернима дошло је до пометње и негодовања, па и до раскола једног дијела клира и народа.
Житељи Кефалоније нису били изузетак. Будући да нису знали како да се поставе према новонасталој ситуацији, одлучили су да ово питање оставе руководству Пресвете Богородице, кроз њене змије. С обзиром да се змије појављују сваке године у специфичне дане, од Преображења до Успења, тј. од 6. до 15. августа, они су одлучили да виде да ли ће се појавити по старом рачунању времена или по новом, тринаест дана раније.
На свеопште запрепаштење, змије су се појавиле по новом календару, показавши тако да је воља Божија да се следује Цркви. После овога цијело острво је, мирне савијести, прихватило нови календар.
Извор: Митрополија црногорско-приморска