Књижевно вече Милана Орлића у Генералном конзулату Републике Србије у Сиднеју

У уторак, 01. фебруара 2011. године у просторијама Генералног конзулата Републике Србије у Сиднеју, одржано је књижевно-музичко вече "Портрет Милана Орлића". Милан Орлић чувени је српски песник и прозаиста, објавио је седам књига. Поезија и есеји су му превођени и награђивани а заступљен је у бројним антологијама и лексиконима писаца. У Аустралији се тренутно налази под менторством Проф. Др Слободанке Владив-Гловер, као докторант на катедри за славистику Монаш универзитета у Мелбурну.

Поздравну беседу на почетку вечери одржала је госпођа Јасмина Пекмезовић в.д. Генералног конзула у Сиднеју а затим се скупу обратила и Њена Екселенција госпођа Неда Малетић, нова амбасадорка Србије у Аустралији.

Уводну реч вечери одржала је Проф. Др Слободанка Владив-Гловер а затим се гостима обратио сам Милан Орлић читајући своје стихове.

О господину Орлићу беседила је госпођица Здравка Гуглета, докторант Монаш Универзитета, која тренутно ради и на енглеском преводу његове последње књиге песама "Жудња за целином".

Између беседа и поезије вече је оплеменио млади српски челиста Александар Живковић уз пратњу госпођице на акустичној гитари, изводећи чувене светске и српске, класичне и староградске нумере.

Још један уметнички медијум вечери додала је талентована српска студенткиња режије са мелбурншког РМИТ универзитета, госпођица Смиљана Глишовић која је кроз три кратка филма визуализовала поезију Милана Орлића. По речима проф. Гловер, Смиљана је учинила невероватан подвиг „претварајући" време у простор.

Овај подухват природно се надовезао на поезију Милана Орлића која у себи носи врло изражену „литургијску ноту" посебно је пројављујући кроз есхатолошки однос према времену.

Пре последњег циклуса читања песама, о Орлићевој поезији говорила је Др Милена Илишевић, професионални књижевни критичар која је и стручно и емотивно публици приближила не само садржај и форму него и изузетни значај Милана Орлића у савременој српској књижевности.

Као гост вечери био је присутан и Њ.П. Владика Иринеј који се после програма задржао у разговору са господином Орлићем и његовим сарадницима, захваљујући им што и у овако удаљеним крајевима3 наше дијаспоре не посустају у афирмацији српске културе и духовном богаћењу и надградњи свих људи добре воље а првенствено српског народа.

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска