"Кол'ко снаге Хумска земља има"

Четврти васкршњи фестивал српске изворне и народне пјесме „ КОЛ'КО СНАГЕ ХУМСКА ЗЕМЉА ИМА" окупио је укупно 188 учесника. Највећи број такмичара дошао је из Републике Српске и Федерације БиХ, но као и предходних година и ове дошли су учесници из Црне Горе, Хрватске и Србије, али ове године највећу част су нам учинилe учеснице са Косова и Метохије. Велику музичку надареност и богатство музичке традиције косовско-метохијског краја вјерно нам је пренијело пет такмичарки које су дошле из Велике Хоче.

У ревијалном дијелу фестивала публика је имала част да слуша чувеног фрулаша Бору Дугића. Господин Дугић је свакој композицији коју је одсвирао дао својеврстан преговор у коме се је било ријечи о настанку те композиције и инспирацији која га је водила приликом компоновања. Најупечатљивија прича била је о композицији коју је правио за филм „Синовци " редитеља Синише Коваћевића. Композитор каже да је за потребе музике за овај филм конструисао посебан инструмент, на коме смо могли да чујемо ову композицију. Филм који је сав инспирисан оним људима из нашег рода који су веома храбро и лако дали своје животе за отаџбину и ближње, инспирисан је и њиховом нерођеном дјецом. Како нам је маестро рекао, доњи тонови у одломку музике за филм, коју смо слушали, представљају оне који су погинули, а горњи њихову нерођену дјецу. Публика је уживала слушајући изведбе великог умјетника, како због величине имена које се нашло пред њима, тако и због велике братске љубави коју је он показао према публици у свакој ријечи и сваком одсвираном тону.

Стручни жири у саставу:

предсједник : Бора Дугић - фрулаш (Крагујевац);

чланови: Биљана Ћорић - проф. соло пјевања (Београд ); Ана Ненадић - проф. музике (Подгорица); Катја Милошевић - проф. музике (Крагујевац); Миљан Гутовић - проф. кларинета (Гацко);

одлучио је да титулу побједника фестивала у старијој конкуренцији понесе Тамара Умићевић из Невесиња која је пјевала „Прелетеше птице ластавице". У млађој конкуренцији прво мјесто припало је Милици Радић из Љубиња која се представила пјесмом „Зајди, зајди" . Обје учеснице могу се похвалити чињеницом да имају већ по двије побједе на фестивалу у његовом тек четворогодишњем постојању.

Број учесника фестивала, по ријечима стручног жирија и број веома квалитетних пјевача и уникатност фестивала говоре да фестивал заиста има велику перспективу. Особито наглашавамо везу између васкршње радости и изворне народне пјесме која је темељни садржај фестивала. Заиста, колико нам је познато, овакав фестивал који промовише нешто што је заиста аутентично православно и српско не постоји у нашем народу. Стога, ослањајући се на ове вриједности, надамо се великом процвату овог догађаја у будућности.

На крају рецимо и то да у организовању фестивала у нашем граду поред стручног тима и институција које су организатори и покровитељи узимају многи волонтери из нашег града и шире којима се и овим путем захваљујемо. Особиту радост причинили су нам они најмлађи, дјеца из вртића „Света Евгенија - Царица Милица" са особљем вртића који су узели учешће у ревијалном дијелу програма и у припремању сцене.

На крају, у духу празника и у духу фестивала поздрављамо вас стихом пјесме по којој и фестивал носи име: НЕК СЕ ЧУЈЕ ШИРОМ ВАСЕЉЕНЕ ОД СМРТИ ЈЕ ЈАЧЕ ВАСКРСЕЊЕ!!!

Извор: Епархија захумско-херцеговачка