Концерт Хора "Мелоди" сутра на "Коларцу"

Познати интерпретатор православне духовне музике, вокална уметница и диригент Дивна Љубојевић, оснивач и уметнички руководилац хора и студија за духовну музику "Мелоди" поводом 20.година постојања хора, одржаће сутра увече концерт у Коларчевој задужбини.

Љубојевић и "Мелоди" представиће се богатим и разноврсним програмом: руским, српским и византијским појањем а са својим гостима, Оркестром Школе за музичке таленте у Ћуприји, извешће одломке из Литургије Доместика Александра Гречанинова и премијерно Песме из јужне и источне Србије Владимира Ђорђевића.

Основан у јесен 1991. године при манастиру Ваведења пресвете Богородице у Београду хор "Мелоди" редовно учествује у богослужењу али и изводи православну духовну музику на концертима у земљи и светуУ интервјуу Тањугу Љубојевић је казала да духовна музика коју изводе "Мелоди", коју она интерпретира, има два живота, један је обредни, црквени а други концертантни.
 
"На концертима ова музика има потпуно исти сегмент као и у цркви, мисионарење, и у цркви када певате, без обзира што је у функцији обреда, дешава се да обавите мисију јер улазе људи који немају много везе са црквом, из знатижеље, када чују музику, деси се нешто што их у неком тренутку преломи и они почну да шире интерес према вери", рекла је Љубојевић.
 
Она сматра да је концертно извођење духовне музике врло значајно, да од 1990их почиње да се шири интересовање, да многи хорови стављају на репертоар духовну музику али да је важно како се она интерпретира на концертном подијуму да би имала пун смисао.
 
"Важно је да диригент зна шта изводи, да зна пре свега текст који је основа на који се додаје музика која прати текст, јер ако нема тог сазнања о тексту нема ни музике која одговара, прати и мисионари", сматра Љубојевић.
 
Школовани музичар, дипломирала је на Академији у Новом Саду, Љубојевић се са певањем које сада интерпретира са великим успехом, широм света названа "анђеоским гласом" први пут сусрела у манастиру Ваведење, чувши певање монахиња за манастирском певницом.
 
Она је исприцала да је то пре свега био глас покојне игуманије Агније која је такође била школовани музичар, свирала је виолину и имала је предиван глас који је носио ту певницу.
 
"То није толико определило мој позив јер нисам размишљала о позиву, музика је просто мој живот, добила сам дар да препознам да је духовна музика нешто изванредно и да то треба поделити, а са ким ћете то урадити него са најближим пријатељима", казала је Љубојевић и додала да годинама имају "зачепљен" календар наступа, пуно концерата у иностранству и да стога нема времена за континуиран рад са људима који нису певачи и не познају ту врсту музике.
 
Љубојевић промовише православну духовну музику у класичну како би она добила место које западна духовна музика одувек има, али, како је рекла, то код нас тешко иде, све је затрпано разноразним понудама па је опет дошло вереме да духовна музика није на месту на коме треба да буде.
 
Она сматра да повратак коренима имплицира упознавање тих корена на прави начин а не додавањем на репертоар нечега што је ново, да док изводи ову музику стоји иза тога да је она класична музика.
 
"Не излазим пред публику у концертној сали са страхом, сумњом да ли ће неко то схватити као музику друге врсте, то је музика као и свака друга добра музика, немам нападан концепт", казала је Љубојевић.
 
Према њеним речима "Моцартов "Реквијем" се нигде не рачуна у црквену музику, "када налепите етикету црквена то је нешто одмах дисквалификовано, стављено у ћошак мемљиве цркве".

Љубојевић не зна када ће православна духовна музика код нас бити на месту коме припада, зна да свуда у свету, осим код нас, "постоји поштовање и знање о својој традицији и испоштовавање ње у оквиру школства".

"То је тако у Русији, Француској, Шпанији, свуда по западу, код нас нема ништа што је општеобразовно, што деца уче у школи", каже оснивач и уметнички руководилац хора "Мелоди" која се са својим пријатељима две деценије посветила чувању, извођењу и ширењу традиције православне духовне музике.

На репертоару хора "Мелоди" су дела православне духовне музике од најранијих византијских записа до композиција савремених аутора. За 20 година постојања хор је одржао неколико стотина концерата у земљи и свету, објавио 16 ЦД издања од којих 10 у земљи и шест у иностранству, уз изузетно добре оцене слушалаца и стручњака за духовну музику.

20 година "Мелодија"

На питање по чему се хор "Мелоди" разликују од других интерпретатора духовне музике Љубојевић је одговорила да је сигурна да то није само једна ствар него читав концепт хора који траје 20 година. "То је велико пријатељство неколицине људи, њихова музикалност без које не би ни били певачи, нетипичан начин саживота који се не своди на дељење неког заједничког хобија него на оно што прожима цео живот, а то је вера. Вера, љубав према музици, пријатељство, дружење, то је континуитет без кога не би могао да постоји звук који хор има, то је разумевање не само на музичком нивоу", рекла је Љубојевић. Она сматра да у другим хоровима, кроз које пролази много људи нема таквог размевања, да је кроз "Мелоди" такође прошло доста људи али је остала окосница од њих 12 који из дубине срца певају, дишу заједно, иако са различитим гласовима, различитих професија, доприносе јединственој лепоти звука хора.

Извор: Блиц