Kонференција православног богословског истраживачког форума
Почетком септембра, на Универзитету у Винчестеру, одржана је годишња Kонференција православног богословског истраживачког форума. Ову Kонференцију је организовао др Андреас Андреопулос, професор православног богословља на Универзитету у Винчестеру. Тема конференције је била Божанствена Литургија, кључни елемент православног живота. Уводну реч је одржао професор Андреопулос на основу свог истраживања Mистагогије Св. Максима Исповедника и његове употребе иконографских представа у тумачењу Литургије.
Другог дана присутнима се обратила др Пола-Венди Николсон која је говорила на тему „Икономија живота и смрти“. Ово је више била философско излагање, у ком су разматрани Литургија и реформа Литургије. Говорило се о модернизацији православног живота како би он ишао у корак са савременим светом.
Дискусија која је уследила такође је показала да велики број хришћана, попут многих група млађих коптских верника у САД, желе да се врате више традиционалним, дужим формама Литургије. Опет, истакли су се различити погледи и различита мишљења. Неки од слушалаца су литургијску реформу видели као показатељa живости Цркве, док су је неки видели као посветовњачење и напуштање предања Православне Цркве.
Гост предавач је био и Митрополит Калист Вер који је изнео своје разматрање евхаристијског жртвоприношења у Цариграду у 12. веку и размотрио личност Николаја Метонског. Приликом ове дискусије издвојио се став да је Литургија јединствена прилика да се окуси Царство Небеско, Христова Литургија на небесима. Следећег дана конференције о. Јефрем Лаш је објаснио ново двојезично издање Литургије, које је приредила Архидијецеза Тијатријска, као и разлоге због којих је дошло до неких измена. Будући да је о. Јефрем лингвиста, до детаља је објаснио одређена неслагања и одступања енглеског превода од оригиналног грчког текста. Затим је Филип Горски са Универзитета у Нотингему говорио о Литургији у руској књижевности. Међу предавачима су били и Адријан Агачи, др Елена Наринскаја, др Мери Канингем, о. Дионисије и о. Патрик као и о. Ендрју Лаут, који је разматрао концепт времена и простора у Божанственој Литургији.
На овој конференцији је углавном обрађиван садржај који је покривао и нејасна и уобичајена питања са којима се сусрећу православни хришћани у свету данас, али и неке посебне теме које су увек занимљиве за проучавање.
Извор: Православље