Константинопољска Патријаршија: Турски премијер је спасао будућност Патријаршије

Премијер Турске Реџеп Тајип Ердоган спасао је будућност Константинопољске Патријаршије, дозволивши 2009. године њеним архијерејима да могу добијати турско грађанство, сматра прес-секретар Константинопољске Патријаршије, свештеник Доситеј Анагностопулос, саопштивши о томе у интервјуу турском издању «Star daily», који је публикован на порталу «Today's Zaman».

Прес секретар је такође саопштио да је грађанство Турске већ добило 13 архијереја Константинопољске Цркве. Уопште 27, од 35 архијереја који живе ван земље, обратили су се турским властима са одговарајућом молбом.

„У духовни Савјет Патријаршије улази 12 епископа од којих је већина старије доби. За чланове Савјета турско грађанство је обавезно. Питали смо се ко ће бити наследник Патријарха када он оде са овога свијета. Ниједан од чланова савјета није у стању да заузме његово мјесто због старости. Данас је међутим, другачије", саопштио је Доситеј Анагностопулос, додавши да је Ердогенову одлуку оцијенио као један од најпозитивнијих момената.

Свештеник је додао да Ердоган подржава идеју обнове православне богословије на Халки, која је затворена 1971. године, у складу са одредбама закона да се све религиозне и војне образовне установе налазе под контролом државе.

„Неки Турци сматрају да обука клирика није неопходна јер православно грчко становништво броји једва 2 500 људи и мисле да нема смисла постојања школа за припрему кадрова за тако мали број људи. Међутим, ти људи морају да схвате да је Константинопољска патријаршија најстарија међу свом православним Црквама и зато и носи титулу „васељенска". Наших следбеника има и у другим градовима, у Сјеверној и Јужној Америци, у Европи, Хонконгу, Аустралији и Новом Зеланду. Да би наши архиепископи и свештеници пошли тамо они треба да имају завршену богословију", казао је отац Доситеј.

„Неки се плаше да ће ако Патријаршија постане одвећ јака почети да крши принципе Турске Републике. Али, такво мишљење је погрешно. Турска је свјетска држава и људи који живе у њој имају право да остварују своју дјелатност без учешћа у политичком животу. Затварање богословије није био законски акт, и то је чињеница. Ја лично сматрам да је богословија била адут у рукама Турске приликом рјешавања Кипарског питања и зато је била затворена", казао је отац Доситеј.

Како подсјећа издање, прошле године CNN је приказао документарни филм о Константинопољској патријаршији, у којему се тврди да ће Вартоломеј Први вјероватно бити последњи патријарх Константинопољске цркве ако се не измијене турски закони, демографска стратегија и друштвени услови.

Извор: Митрополија црногорско-приморска