Константинопољски и Васељенски Патријарх Вартоломеј у Бечу
Његова Свесветост константинопољски и васељенски патријарх Вартоломеј боравио је у Бечу од 12. до 16. марта. Ову посету пратио је највећи могући публицитет, а о важности коју је имала, говори чињеница да су Васељенског патријарха између осталих примили: Хајнц Фишер, председник државе; канцелар Алфред Гузенбауер, вицеканцелар Вилхелм Молтерер и Урсула Пласник, министарка спољних послова. Тиме је Аустрија хтела да истакне међународни и верски значај Цркве Константинопоља, Новога Рима, која у Турској не може да остварује сва своја права.
Првог дана боравка у главном граду Аустрије Патријарх Вартоломеј посетио је српску православну цркву Светог Саве, где му је приређен свечани дочек и служена доксологија у његову част. Стигао је у пратњи Високопреосвећеног Митрополита бечког и аустријског и егзарха угарског Константинопољске патријаршије Г. Михаила (Стаикоса), а дочекали су га надлежни Преосвећени Епископ средњоевропски Г. Константин са свештенством Српске, Руске, Грчке, Румунске и Бугарске Православне Цркве, г. Драган Великић, амбасадор Србије у Аустрији и представници Римокатоличке Цркве.
У препуној цркви верника, саграђеној давне 1893. године, Епископ Константин предао је патријарху Вартоломеју "у знак сећања када је Васељенски Патријарх први пут у историји овога храма дошао да благослови побожни народ православни и његове архипастире у Бечу" икону Светога Саве. Свесветејши Патријарх је за узврат Епископу Константину поклонио владичански штап који је припадао некадашњем васељенском патријарху Атинагори, а храму је даривао кадионицу. Верницима је за успомену поклањао крстиће, а на крају се у олтару уписао у Свето Јеванђеље, на за такве прилике одређено место, где се између осталих, својевремено уписао и Свети владика Николај Српски. У част Патријарха приређена је вечера у црквеној сали.
Главни разлог Патријарховог доласка у Беч била је награда "Кардинал Кениг" коју му је доделила задужбина "Комунио ет Прогесио". У бечкој катедрали Светог Стефана Патријарху је награда уручена 13. марта. Том приликом он је казао да је прима са великом радошћу, не само као лично одликовање "већ као награду целој Васељенској патријаршији". Рекао је да у Аустрији живи 400 000 православних верника и похвалио државни закон о Православљу који им даје сва права да своју веру слободно исповедају. Истакао је потребу сталног дијалога са осталим верама, нагласио да "Европа треба да се развија на хришћанским начелима" и поручио "да се скандал расцепа мора превазићи". Подсетио је и на Трећи европски екуменски скуп који ће се одржати од 4. до 9. септембра о. г. у Сибиу (Румунија).
Домаћини су награду, коју су предали Патријарху, назвали по покојном кардиналу Кенигу који је први, после много векова, покренуо дијалог између римокатолика и православних још 1961. године, посетивши Патријарха Константинопољског Атинагору. Основао је 1964. године организацију "Про Ориенте" која и данас постоји, а бави се организацијом екуменских симпосиона и даје импулсе теолошком и хришћанском дијалогу уопште. У 99. години живота упокојио се у Господу 13. марта 2004. године, сахрањен је у костурници бечке катедрале Светог Стефана, а сахрани су присуствовали и епископи Српске Православне Цркве: Бачки Г. Иринеј и Средњоевропски Г. Константин.
За време своје посете Аустрији Патријарх константинопољски Г. Вартоломеј посетио је још Грчку Православну Цркву и римокатоличко светилиште Мариацел које ове године обележава 850 годишњицу постојања, поводом које ће га на јесен посетити и папа Бенедикт XVI.
Текст и фото: Миодраг Мецановић