Косовске власти настављају са агресивним својатањем српске духовне и културне баштине на Косову и Метохији

"Са великом забринутошћу и запрепашћењем прочитали смо вести о представљању туристичке понуде Косова на недавно одржаном међународном сајму туризма у Орхиду", изјавио је владика Теодосије, представник СПЦ у процесу обнове српске културне баштине на Косову и Метохији.

"Нажалост ово није први пут да се од стране Косовске владе, конкретно у овом случају Министарства за трговину и индустрију (одељење за туризам), пропагира једна фалсификована верзија историје Косова и Метохије, у којој се потпуно негира српска духовна и културна баштина. Наше светиње се представљају опет као некакве илирско-албанске цркве "византијско- косоварског" стила, средњовековни град Ново Брдо се назива тврђавом Артана а постојање Српске Православне Цркве се отворено прећуткује" рекао је владика.


Енглеска верзија на сајту www.visitkosova.org

Пре три године, у мају 2005. год, тадашње косовско Министарство културе делило је памфлет са сличним садржајем чак и у средишту УНЕСКО у Паризу. Том приликом Српска Православна Црква је преко свог представника еп. Иринеја Добријевића оштро реаговала и спорна публикација је хитно повучена. "Изгледа, каже владика Теодосије, ставови албанских власти на Косову нису се ни најмање променили и поред декларативних изјава о спремности да се поштује српска православна културна баштина, на што се влада Косова формално обавезала у току прошлогодишњих преговора у Бечу".

Садржај спорне презентације Министарства за индустрију и трговину Косова www.visitkosova.org понајбоље илуструје какву будућност срспкој културној баштини нуде косовске власти и колико су оне искрене у својим обећањима да ће поштовати идентитет и имовину Српске Православне Цркве.


Српска верзија са истог спорног сајта

Владика Теодосије је као представник СПЦ у процесу обнове српских светиња на Косову и Метохији данас упознао са овим случајем представнике међународних дипломатских мисија на Косову и Метохији изразавајући оштар протест и неслагање са дискриминаторним односом косовских власти према српској духовној и културној баштини која је изложена агресивној косоваризацији и албанизацији од стране локалних власти.

"Српске светиње на Косову и Меотхији морају бити не само физички застићене од уништавања коме су изложене посебно у току последњих 8 година међународне мисије УН, већ и ефикасно заштићене у складу са међународним правом и конвенцијама. Грубо фалсификовање историје и поптуно негирање српске баштине на Косову и Метохији у потпуној су супротности и са међународним обећањима и гаранцијама и под сваку цену мора се стати на крај упорним покушајима да се најзначајнији део српске средњовековне културне баштине заувек отуђи од српског народа и одузме од Српске Православне Цркве."


Текст о туристичкој понуди Косова објављен је у Гласу Јавности 24. јануара 2008. године линк >>

Извор: КИМ Инфо-служба