Крсна слава Града Ниша

Крсна слава Града Ниша
Крсна слава Града Ниша
Крсна слава Града Ниша
Крсна слава Града Ниша

Празнично бденије служио Епископ ремезијански г. Стефан. Епископ нишки г. Арсеније началствовао литургијским сабрањем. Свечана академија у славу и част Светих цара Константина и царице Јелене.

У недељу, 2. јуна 2019. године, у храму Светих цара Константина и царице Јелене у Нишу свечаним празничним бденијем са петохлебницом, које су служили Његово Преосвештенство Епископ ремезијански г. Стефан, викар Патријарха српског и настојатељ храма Светог Саве на Врачару, и Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније, отпочела је прослава градске славе Ниша.

Преосвећеним Владикама је саслуживало братство храма Светог Саве на Врачару заједно са свештенством Епархије нишке.

Упркос киши у току поподнева и вечери, храм је био испуњен верним народом, а учешће у свечаном бденију узели су, поред бројног свештенства и монаштва Епархије нишке, и градоначелник Ниша г. Дарко Булатовић, градоначелник братског грчког Града Сереса г. Петрос Ангелидис, командант Копнене војске Србије генерал-потпуковник Милосав Симовић, представници Жандармерије, Војске и Полиције, председници градских општина, градски већници и представници других јавних и културних институција града Ниша.

Благољепију свете службе допринело је и појање Нишке црквене певачке дружине Бранко, али и прелепо појање са обе певнице храма за којима су били неки од најбољих појаца Епархије нишке.

После свечаног бденија, у храму Светих цара Константина и царице Јелене одржано је Константиново вече, које је надахнутом беседом отворио Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Г. Арсеније, пошто је Академски хор Студентског културног центра отпевао српски химну Боже правде.

-Сваки се град поноси својим великанима који су му стекли име и углед међу осталим градовима широм света. Својим великим делима ти градски великани задужили су своје народе, своје државе, а многи од њих и читав свет. Наш народ је један од оних малих који се бројем оних који су великом храброшћу, или великим знањем, или великим умешношћу, постали велики у очима света! Отуда се усуђујемо дати себе назив: Мали народ великих људи!, рекао је између осталог Владика нишки Арсеније.

-Наш је први отац Свети Сава – он нас је родио народом оне 1219. родивши нас Духом као Цркву, која је свом народу стекла државу. Друге родитеље наш је народ изабрао у личностима Светих Кирила и Методија, словенских учитеља и просветитеља, да се њима роди, Словом и Духом, језиком и именом! Трећи, или можда боље рећи, први родитељи које је српски народ изабрао себи да њима буду рођени за име хришћанско а тиме и за вечност, јесу ови славни и предивни Свети које данас прослављамо – Свети цар Константин и мајка његова царица Јелена. И ту на историјску сцену, на „мала врата“ ступа наш древни град, бивајући почаствован да се назове родним градом првога хришћанскога цара, истакао је Владика нишки Арсеније.

После беседе је Преосвећени Владика је символично предао Константинов Лабарум градоначелнику Ниша г. Дарку Булатовићу. Академски хор Студентског културног центра извео је две композиције Стевана Мокрањца.

Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније служио је 3. јуна 2019. године, на дан градске славе, свету архијерејску Литургију у храму Светих цара Константина и царице Јелене у Нишу.

Преосвећеном Владики су саслуживали архимандрити Рафаило (Голушић) и Серафим (Мишић), протојереји-ставрофори Милутин Тимотијевић, Бранислав Цинцаревић, Добривоје Митровић, Ђорђе Милојковић, протојереји Миодраг Павловић, Саво Крчо и Ненад Радосављевић, јеромонах Нектарије (Ђурић), протођакон Стеван Кричка и ђакон Ђорђе Филиповић.

Црква је била испуњена верним народом, а градске оце је предводио градоначелник Ниша г. Дарко Булатовић, поред начелнице Нишавског округа гђе Драгане Сотировски, у присуству заменика градоначелника, председника Скупштине града, председника општине Медијана и председника других градских општина. Гост града Ниша је амбасадор Сједињених Америчких Држава г. Кајл Рендолф Скот, који је присуствовао делу свете архијерејске Литургије и чину освећења славских дарова и ломљења славског колача, који је уследио по заамвоној молитви.

Благољепију празничне свете службе допринело је предивно појање Нишке црквено-певачке дружине Бранко.

У надахнутој беседи коју је после читања Јеванђеља произнео, Његово Преосвештенство је подсетио на подвиг дивних светитеља цар Константина и његове мајке царице Јелене које Град Ниш прославља.

У понедељак, 3. јуна 2019. године, одржана је свечана академија у славу и част Светих цара Константина и царице Јелене у Светосавском дому у Нишу. Свечани програм је почео пројекцијом филма „Константину у част“ аутора Зорна Величковића чији је покровитељ биа Градска општина Медијана.

Пошто је Нишка црквено-певачка дружина Бранко отпевала националну химну, водитељ програма г. Владица Јованчић је позвао Његово Преосвештенсво Епископа нишког г. Арсенија да одржи беседу о животу Светог цара Константина и његовом значају за хришћанство.

У свом излагању Епископ је позвао верни народ „да и данас чувамо Константиново наслеђе, и наслеђе наших светих предака који се темеље на непролазним хришћанским вредностима. Религијска политика Светог цара Константина била је политика верске толеранције. Толеранција оставља по страни питање истинитости нечије вере или става. Она је искључиво наш однос према другоме који другачије мисли или верује. Христос је свима који верују у Њега дао нови и непроцењиви дар познања Истине и хришћани су дужни да тај дар понуде и другима, али никада насилно. Истина и насиље нису ни појмовни, а ни практични пар који би се уклапао у хришћанско разумевање сведочења и ширења хришћанства. Истина и љубав јесу тај појмовни пар и највиши гарант верске толеранције.

-Ово је порука и значај празника који прослављамо. Дужни смо да љубав и мир према свима покажемо, да их не намећемо, већ да их животом, као оруђем којим су се служили Божји угодници, покажемо како на делу изгледа преображени, охристовљен човек, чијим срцем влада Господ, а језиком и делима мир, закључио је Преосвећени Владика.

Уследио је богат културно-уметнички програм. Поред Нишке црквено-певачке дружине Бранко, под диригентском палицом гђе Саре Цинцаревић, наступали су и солисти школе певања Снежане Спасић – г. Милан Смиљковић и гђа Јулија Петровић, солиста академског хора Студентског културног центра г. Марко Милисављевић, млади чланови академског позоришта и академског фолклорног ансамбла „Оро“, гђа Снежана Петровић, гђа Драгана Јовановић и г. Мирослав Јовић, глумци нишког Народног позоришта. О историји града Ниша говорио је проф. др Горан Максимовић. Напоследку присутнима се обратио и домаћин академије г. Дарко Булатовић, градоначелник Ниша.

Опширније на интернет страници Епархије нишке овде, овде и овде.