Крсна слава храма Светог Преображења Господњег у Сарајеву

Храм Светог Преображења Господњег у сарајевском насељу Пофалићи прославио је у петак, 19. августа, своју крсну славу.

Тим поводом је служена света литургија којој је началствовао протојереј ставрофор Милојко Топаловић ,уз саслужење четири свештеника и једног ђакона Митрополије дабробосанске.

Након литургије је обављена трократна литија око храма и славски обред.

Свештеници су, традиционално, на овај велики православни празник, освештали грожђе.

Кумови славе ове године су били припадници Оружаних снага БиХ из српског народа Стјепан Ђукић и Зоран Дивјан.

На литургији је пјевао хор Српског пјевачког друштва „Слога“ из Сарајева под диригентским вођством ђакона Душка Сандића.

Парох долачки протојереј ставрофор Јадран Даниловић рекао је да је прије ратних збивања, на овај дан, окупљање код храма на народном збору било знатно веће.

"Ратна збивања и расељавања утицала су да данашња окупљања не буду више тако масовна. Иако не можемо очекивати да то буде као прије, трудимо се да овај дан обиљежимо и озваничимо као некад" – истакао је парох Даниловић.

Он је рекао да овај свети храм углавном посјећују старија лица и да је број вјенчања и крштења изузетно мали.

"У протеклих 10 година забиљежено је више од 30 провала у овај свети храм, а починиоци који су га оскрнавили дјелимично су откривени. Не вјерујемо да је ријеч о користољубљу, већ о притиску да одемо одавде и да овај храм остане сам" - истакао је Даниловић.

Србима у Сарајеву Даниловић је поручио да увијек буду на путу Христовом и да никада не забораве своје обичаје и идентитет, односно ко су, шта су и одакле су.

Градња храма Преображења Господњег у Новом Сарајеву завршена је 1940. године, а пројектовао га је професор Александар Дероко.

Освећење овог храма обавио је тадашњи патријарх српски Гаврило /Дожић/ уз саслужење тадашњих архијереја Српске православне цркве који су касније канонизовани у светитеље – светог свештеномученика Петра Дабробосанског и светог Николаја Жичког.

Извор: Митрополија дабробосанска