Крсна слава Светородне лозе Петровића

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је у четвртак 6. маја, на празник Светог Великомученика Георгија, Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној овом Светитељу у селу Ераковићи на Његушима, поводом крсне славе Светородне лозе Петровића.

Уз мноштво вјерника, монахиња из манастира Острог, Ждребаоника и Дуљева, свештенства из Подгорице и Цетиња, ђака Цетињске богословије, који су Литургију украсили својим појањем, Служби Божјој су присуствовали и Његова Екселенција Амбасадор Руске Федерације у Црној Гори Јаков Федорович Герасимов, као и чланови Књижевног друштва „Његош", основаног прије петнаестак година управо на Његушима. Они су говорили своје стихове у кући великог пјесника и архијереја Петра II Петровића Његоша.„Налазимо се у храму Светог Великомученика Георгија,- рекао је и усвојој бесједи Високопреосвећени Митрополит Г. Амфилохије - једнога од оних који су завољели Бога свим срцем својим и свом душом својом и ближње своје као себе саме, испунивши тако Закон и пророке, Божје звање и Божје призвање. Али Свети Георгије је један од оних који су и пострадали, управо зато што су били свједоци и носиоци те љубави, тог Богољубља и тог човјекољубља. Ако Мене омрзнуше и вас ће омрзнути, ако Мене примише и вас ће примити.

Они који су Бога омрзнули и Божанску свјетлост и истину, омрзнули су и оне који су Божји. Свети великомученик Георгије је свједок, с једне стране те Божанске љубави, а с друге стране и свједок постојања оних који више завољеше таму него свјетлост, мржњу него љубав. Жртвујући се, Свети Георгије је својом жртвом посвједочио жртву Христову. Његова, Георгијевска жртва је истовјетна са голготском жртвом Мученика и голготског Страдалника", рекао је Високопреосвећени Митрополит Амфилохије у бесједи.

Он је подсјетио сабрано свештенство и вјерни народ да је тим духом и надахнућем, тим свједочењем и том љубављу христоликом и боголиком био испуњен и Свети отац наш Петар Цетињски, коме се ове године навршава 180 година од упокојења (1830.године).

„Толико је година прошло од његовог упокојења а он је жив и живоносан, присутан ту међу нама и са нама, управо због тога што је био испуњен том љубављу, тим и таквим богољубљем и човјекољубљем, што је носио, попут древних апостола, крст Христов и њиме се поносио, што је крстом, попут Христа Господа, мирио завађене и с правом добио назив миротворца и чудотворца" рекао је Митрополит Амфилохије и додао да је и Светородна лоза Петровића, градећи на Његушима храм посвећен Светом великомученику Георгију, тиме показала свој пут.

„ Свети Петар је онај који се запутио тим путем, показавши пут и нама до данас, и убудуће, којим путем да ходимо да бисмо ходили за Оним Који је Пут, Истина и Живот. Свети Петар Цетињски није ништа мањи великомученик од Светог Георгија, иако није крвљу посвједочио Христа. Свједочећи Га својим страдањем и својим распећем, Свети Петар Цетињски је својом бригом и љубављу раван Светом великомученику Георгију, као и многи други заједно са њим. Ми се, и после толико времена, као и сваке године, увијек изнова овдје сабирамо, да прославимо Онога Који нас прославља вјечном славом, Христа Господа и да Му заблагодаримо што нам дарује дивне свједоке и носиоце Своје саможртвене љубави какав је био Свети Великомученик Георгије, какав је био и остао Свети Петра Цетињски. Такви су били и многи други Свети Божји људи, угодници Божји до ових најновијих, који су уписани у Диптих Светих ових дана, на Светом Архијерејском Сабору. То је Преподобни отац наш Симеон Поповић, изданак овога мјеста, краљевског града Цетиња, један од најдивнијих изданака Црне Горе 20. вијека, са којим се, 1930.године, срео овај други велики изданак нашег Светосавског рода, Преподобни отац Јустин Ћелијски. А ничег љепшег нема него када се двојица Светих Божјих људи сретну и кад се препознају", рекао је у бесједи, на прослави крсне славе Светородне лозе Петровића, у цркви Светог Великомученика Георгија на Његушима, Високопреосвећени Митрополит Г. Амфилохије.

Након Свете Литургије, у родној кући Петра II Петровића Његоша, благосиљан је славски колач браће Ђорђија и Мирка Петровића, потомака ове светитељске и господарске лозе. Господин Митрополит је посјетио и њихов славарски дом.

Славска трпеза и послужење за све вјернике и госте послужена је у црквеној кући у селу Дуги До на Његушима на имању које је завјештала монахиња Јулијана, чланица монашког сестринства Острошког манастира, а чије је подизање помагао манастир Острог. На трпези су све присутне поздравили Њ.Е. Амбасадор Герасимов, г. Ђорђије Петровић, у име славарске породице, г. Рајко Радусиновић, предсједник Црквене општине Цетиње и публициста са Цетиња Јован Маркуш.

Извор: Митрополија црногорско-приморска