Ктиторска слава никшићког Саборног храма

Ктиторска слава никшићког Саборног храма
Ктиторска слава никшићког Саборног храма
Ктиторска слава никшићког Саборног храма
Ктиторска слава никшићког Саборног храма

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије служио је 17. јула 2019. године, на празник Светих царских страстотерпаца Романових, свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Преосвећени Епископ је празничну Литургију служио поред моштију Свете преподобномученице Февроније, које су у никшићку Саборну цркву донесене у навечерје празника Светих царских мученика Романових. Саслуживали су свештенослужитељи из епархија Црногорско-приморске, Будимљанско-никшићке, Тимочке, Зворничко-тузланске, као и Украјинске Православне Цркве.

Пред почетак Литургије, Владика је рукоположио г. Јована Радуловића и г. Душана Перића из Никшића у чин чтеца.

Литургијском беседом, после читања Јеванђеља, бројним верницима обратио се протојереј Миодраг Тодоровић који је, подсетивши на реч Господњу: Ако вас мрзи свет, знајте да је мене омрзнуо пре вас, казао да се те речи у савременом добу односе на Светог цара Николаја II Романова и његову породицу.

-Да воља Божја јесте изнад свега показало се кроз сво вријеме његове владавине, посебно онда када се одрекао царске круне и царске власти, покоравајући се вољи Божјој. Као истински, прави слуга Божји, цар Николај је прихватио вољу Божју, која је изнад сваке власти и сваке части. За вријеме његове владавине су прослављени многи светитељи, међу којима и Свети Серафим Саровски, који је за вријеме земног живота рекао: Онај цар који мене прослави, Бог ће њега прославити, и то је била прва најава светости цара Николаја. Друга најава светости цара Николаја дошла је од нашег Светог владике Николаја 1932- године, који је цара Николаја назвао светим, јер се он, по ријечима нашег Светог Владике, није прилијепио царству земаљском, него се Царству небеском. Управо, та његова везаност за Царство небеско, као што је била и нашег цара Лазара, показатељ је његове светости и призива да је он, иако цар, само слуга Господњи, онај цар који је слуга Христов, који спроводи вољу Христову, а та воља гласи да се сви људи спасу и дођу у познање истине. Зато је, након што су бољшевици преузели власт, било тако страшно и ужасно гоњење Цркве. Сва зла енергија окренута је према Цркви, јер Црква својом ријечју, а још више својим постојањем, опомиње човјека на призив, на оно због чега је створен, шта је човјеково највеће достојанство. Шта је смисао историје, ако није живот вјечни у Царству небеском, беседио је протојереј Миодраг Тодоровић.

После причешћа верних, Владика будимљанско-никшићки Јоаникије одслужио је, са свештенством и верним народом, парастос ктиторима, свештенослужитељима и добротворима Саборног храма у Никшићу. У молитвама пред Господом поменути су и страдалници из рода српског који су своје животе положили за Крст Часни и слободу златну, међу којима и Свети свештеномученик Сава Горњокарловачки, којег је Црква тог дана молитвено прослављала.    

Речима архипастирског слова сабране је поучио епископ Јоаникије, честитајући ктиторску славу Саборног храма Светог Василија Острошког у Никшићу.

-Данас прослављамо Светог цара Николаја као ктитора, међу осталим великим добротворима и ктиторима овог светог храма, а ми имамо ту радост што је главни ктитор овог храма светитељ, Божји угодник и Свети царски мученик. Исто тако, данас прослављамо Светог свештеномученика Саву Горњокарловачког, српског архијереја у нашим западним српским земљама, који је пострадао током Другог светског рата од фашиста. Убијен је само зато што је био српски владика и што је остао заједно са својом паством; није побјегао, него је крвљу својом запечатио вјерност Богу, својој Цркви и свом народу, рекао је Владика и истакао да је Свети цар Николај био ктитор многих светиња у Русији, Палестини и Европи, па и код нас, у граду Никшићу.

-Ми то нијесмо заборавили, памтимо и велика нам је радост што се Руска Православна Црква, после многих искушења, вратила себи, вратила се Светом цару Николају, његовој жртви и јавно исповједила гријех због цареубиства. Наравно, није цио руски народ био грешан, ни одговоран за то, али руски народ има широку душу, исповједио је свој гријех за све и за свакога, Духом прозрео и видио да је света жртва Светог цара Николаја, који је пострадао на правди Бога, али га је Бог прославио у наше дане и још ће више, како вријеме буде пролазило, поручио је Његово Преосвештенство.

-Данас имамо посебан благослов због присуства дијела моштију, лобање Свете великомученице Февроније. Нађене су у Цетињском манастиру, гдје су, како се сматра, донесене из манастира Светог Марка у Подгорици, који је порушен, али светиња је сачувана. Данас је у храму подгоричком, многи још не знају какве светиње имамо по нашим светим храмовима, али, душом и срцем осјећају светињу и, ево, данас, иако је радни дан, сабрало се мноштво народа да се поклони моштима Свете Февроније и да прославимо ктиторску славу, рекао је епископ Јоаникије захваливши свештенству никшићког Саборног храма на труду који улажу да обележе славу и да свете службе буду што лепше и богоугодније.

Мошти Свете преподобномученице Февроније које су поводом 800 година самосталности Српске Цркве од 7. до 17. јула пролазиле кроз Црну Гору испраћене су после Литургије из никшићког Саборног храма.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка