Култура

Интервју са Тајаном Потерјахин

Тајана је књижевник, антрополог и етнолог. Своје академско звање на Филозофском факултету у Београду одбранила је одличним оценама и припада елитном кругу писаца и песника. Уз то, бави се и уметничком фотографијом.

Питање: Поштована Тајана, шта је за Вас писање? Интроспекција, ретроспективно сећање или праг на коме видимо јасније нашу стварност и људску судбину.

Одговор: За мене је писање измишљање, стварање, рађање  личности које покушавам да одвојим од себе колико год је то могуће. У том смислу тежим да карактере и судбине креирају околности у које сам поставила ликове, а не нека моја свесна намера.

Далиборка Стојшић, Привидна даљина

издавач: Просвета, Београд  2019; стр. 184.

Исповедајући хартији душу срца свога, ауторка збирке песама, Далиборка Стојшић, води нас путем који следи: „Корист је и велика добит већ то што волиш“ ,према речима Светог Јована Златоуста. Путем љубави исконске на којој свет и човек почива, поетска фигура песникиње Далиборке Стојшић на 184 странице,  које садрже 94 песме, пева и пише на разне теме, а највише о љубави која нема дефиницију, а сви о њој говоре, за њом чезну и уздишу, свако на свој начин.

Вишеслојно искуство жене у многим улогама, песникиња је исказала речима одважне личности која се суочава са светом, са болом, смрћу, растанком од вољене особе, младошћу, старошћу...  Кроз  песме ламентира обрачун са самим собом, спознаја себе самог и искрено исповедање вечној милости Творца и лепоти  од Бога датој, а ничим заслуженој.

Филм снимљен о Православљу Албанији

Филм митрополита волоколамског Илариона „Православље у Албанији“ биће премијерно приказан 9. новембра 2019, а поводом 90-годишњице рођења архиепископа тиранског и све Албаније Анастасија.

Филм приповеда о историји и савременом животу ове помесне Православне Цркве. Он излаже историју Православља у Албанији почев од мисионарског рада апостола Павла и првих хришћана све до беспоштедног гоњења вере без преседана у време комунистичког режима, као и о успостављању црквеног живота после његовог пада.

Велико интересовање посетилаца изложбе у Музеју СПЦ

Велико интересовање посетилаца изложбе у Музеју СПЦ
Велико интересовање посетилаца изложбе у Музеју СПЦ
Велико интересовање посетилаца изложбе у Музеју СПЦ
Велико интересовање посетилаца изложбе у Музеју СПЦ

Због изузетно великог интересовања посетилаца изложбе Осам векова уметности под окриљем Српске Православне Цркве, Музеј Српске Православне Цркве биће отворен и у понедељак, 11. новембра 2019. године, од 10 до 16 часова. Улаз је слободан.

Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије

У новом броју Православља, новина Српске патријаршије, од 1. новембра 2019. године, читајте о највећем и најзначајнијем културном догађају у Србији, 64. Међународном сајму књига, који је по већ устаљеној традицији, у последњој недељи октобра обележио медијски простор наше земље, али и шире.

Ове године, то је био Сајам књига кроз сусрет јубилеја од изузетног значаја и за Српску Православну Цркву и за њену читалачку публику, а савршено су их одсликале уводне речи нашег књижевника Милована Витезовића на отварању овог празника књиге и културе кроз изречени цитат из Јеванђеља по Јовану: „На почетку беше Реч и Реч беше Бог!“ У тексту, који потписује Сања Пановић, откривамо колико јубилеја и врлина преточених у писане речи се заокружило у оквиру прославе осаам векова аутокефалије Српске Православне Цркве у седам дана Међународног сајма.

Др Миша Ракоција: Саборна црква у Нишу

Др Миша Ракоција: Саборна црква у Нишу
Др Миша Ракоција: Саборна црква у Нишу
Др Миша Ракоција: Саборна црква у Нишу
Др Миша Ракоција: Саборна црква у Нишу

Управа Саборног храма у Нишу организовала је 2. новембра 2019. године промоцију монографије Саборна црква у Нишу историчара Мише Ракоције. На промоцији, чији је модератор био старешина Саборног храма у Нишу протојереј-ставрофор Бранислав Цинцаревић, говорили су Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније, историчар уметности др Миљана Матић и аутор др Миша Ракоција.