Култура

Уклесано у боју

Мајестетична изложба: Мантења и Белини у Берлину

Најчудовишнији пар снова у историји уметности

Национална галерија у Берлину посвећује свој простор двојици сликарских генија до краја јуна изложбом насловљеном „Мантења и Белини. Мајстори ренесансе“  ("Mantegna und Bellini. Meister der Renaissance"). Ова јединствена изложба је после Лондона од 1. марта у Берлину. Није претерано рећи да је реч о ”сензационалном догађају”, истиче Михаел Ајзенхауер, генерални директор државних музеја Берлина, на конференцији за штампу 28.2.2019. године.

Хорско сабрање у Сарајеву

Хорско сабрање у Сарајеву
Хорско сабрање у Сарајеву
Хорско сабрање у Сарајеву
Хорско сабрање у Сарајеву

У последњој недељи пред Часни и Велики пост, у својој турнеји по Босни и Херцеговини, Црквени хор „Свети Марко“ из Подгорице посетио је и Сарајево. Српско певачко друштво „Слога“ потрудило се да буде достојан домаћин гостима из Подгорице, па су у недељу, 10. марта 2019. године, заједнички певали на светој Литургији у Саборној цркви Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву.

Анастасијини дани

Прва међународна песничка манифестација Анастасијини дани, посвећена мајци Светог Саве и супрузи оснивача модерне средњевековне српске државе Стефана Немање, биће одржана у суботу, 16. марта 2019. године, у Парохијском дому храма Светог Саве са почетком у 13 часова. Манифестацију, која ће у години јубилеја 800 година самосталности Српске Православне Цркве окупити чак 115 песника, организује Српска краљевска академија научника и уметника.

Академска трибина „Свети Сава“ у Подгорици

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије благословиће и предавањем на тему „Црна Гора у 20. веку“ отвориће Академску трибину Свети Сава у петак, 15. марта 2019. године, у Подгорици, са почетком у 19 часова. Свечано отварање својим учешћем ће улепшати и СПД „Светосавник“ а кроз трибину присутне ће водити књижевник Будимир Дубак.

РТС: Моравска Србија

Културно-уметнички програм премијерно почиње са емитовањем документарног серијала "Моравска Србија". Сваке среде, од 13. марта на Другом програму, у термину од 20.30, биће приказана по једна емисија серијала посвећеног владавини Лазаревића и Бранковића.

Реч је о периоду дугом девет деценија, од 1371. године када је пропало царство Немањића и када је створена Кнежевина Србија, па све до пада Деспотовине и престонице Смедерева 1459. године. Моравском Србијом прво је владао кнез Лазар, затим деспот Стефан Лазаревић и на крају деспот Ђурађ Бранковић. Падом последње српске престонице Смедерева престаје да постоји српска средњовековна држава, а на њене просторе долазе Турци који ће ту остати у наредна четири века.

Епископ Иринеј о Мокрањцу и Вуку

У истраживањима, није ништа необично, често не откријете оно за чиме трагате, већ нешто друго што је врло занимљиво и требало би пренети јавности. Трагајући за датумом смрти Павла Хорстига, пуковника и заступника „Крупа“ за Србију, пронашао сам у часопису „Неимар“ текст о преносу посмртних остатака Стевана Стојановића Мокрањца из Скопља у Београд 27. септембра 1923.

Стеван Мокрањац је умро у Скопљу, у ноћи између 16. и 17. септембра (по старом календару) 1914. године, где се склонио од ратних тешкоћа. Велики композитор је већ неколико година имао тешко обољење јетре и није могао да подноси ратне тешкоће. Зато су га преселили у Скопље али је убрзо умро. У Скопљу је и сахрањен.