Култура
Слава Академије за уметности и консервацију
2. Новембар 2018 - 13:41Академија за уметности и консервацију прославила крсну славу - Светог апостола и јеванђелиста Луку
Славски колач је благословио и преломио Његово Преосвешетнство епископ ремезијански Стефан, викарни епископ Патријарха Иринеја.
Откопавање олтарске апсиде манастира Удрим
2. Новембар 2018 - 9:55У бајковитом окружењу Гостовићког крајолика, оронуо, заборављен и разорен, манастир Удрим већ три стотине година гледајући излазак сунца са Вележа, погледа дан свога васкрсења. Слушајући жубор Гостовића, бори се са брдом које га увлачи у своју утробу, очекујући потајно неимаре да уз благослов Светог Пантелејмона зацијеле његове ране. Да издигне зидине своје и да крстом Господњим са своје куполе радост свога васкрсења подели са својим сабратом манастиром Возућицом. Опшириније на интернет страници Митрополије дабробосанске.
Катедрала Светог Марка у Венецији под водом
1. Новембар 2018 - 16:18Ова катедрала је преплављена и, према медијским извештајима, сви мозаици у поду ове чувене цркве под водом су, па и њена бронзана врата су у опасности као и сокле мермерних стубова. После невремена претходних дана водостај у овом граду подигнут је на 1,56 метара изнад нормалног.
Специјално признање за зборник о уметничком наслеђу на Косову и Метохији
1. Новембар 2018 - 13:15Зборник „Уметничко наслеђе српског народа на Косову и Метохији: историја, идентитет, угроженост, заштита”, чији су уредници дописни члан САНУ Миодраг Марковић и проф. др Драган Војводић, објављен у издању САНУ у 2017. години, освојио је специјално признање 63. Међународног сајма књига у Београду. У образложењу жирија 63. Сајма књига, прочитаном приликом доделе признања, 25. октобра, наводи се да је реч о књизи која указује на идентитетске особености српске уметности на Косову и Метохији.
„Та уметност се не може разумети ван оквира развоја српске културе уопште, као што се историја српске уметности не може разумети без српских споменика на Косову и Метохији. Књига се састоји из неколико тематски заокружених целина. У првој су дате историјске основе и указано је на значај Косова и Метохије у историји српског народа, значају Косова и Метохије за црквену историју, културну историју и обнављање и одржавање националне идеје. У другом поглављу размотрена је српска уметност на Косову и Метохији у ширем европском контексту. У трећем поглављу подобно се говори о историји настајања те уметности, у четвртом о историји страдања споменика, а у петом о перспективама и могућностима очувања односно заштите”.
Извор: САНУ
Скуп за урeднике и новинаре верских медија о стереотипима
31. Октобар 2018 - 13:55По благослову Његовог Преосвештенства епископа шумадијског Јована, и уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије, а у организацији Радија Златоусти, у уторак 30. октобра 2018. у Крагујевачкој богословији, одржан је стручни скуп за уреднике и новинаре верских медија под називом “Управљање негативним стереотипима у верским медијима, са посебним освртом на етничке, верске и родне стереотипе”.
Пророчки револуционар
30. Октобар 2018 - 13:44Поводом 50-годишњице упокојења једног од протестантских ”Отаца Цркве”
Како схватити Карла Барта
Карл Барт (1886–1968) је био један од најзначајнијих и најутицајнијих протестантских теолога 20. века. Са Тилихом, Бултманом, Ебелингом и Паненбергом он чини петозвежђе протестантске теологоје у 20. веку. Професор систематског богословља и етике на универзитету у Вирцбургу, Клаус Хујзинг објавио је портрет овог револуционарног теолога. Карл Барт (1886-1968) је унеколико Че Гевара протестаната. Црквени спис из 1934.г. назван ”Barmer theologische Erklärung”, фактички позиционирање евангелистичких хришћана за време тоталитарне диктатуре Хитлерове Немачке, једнозначно носи трагове његовог пера, те се Барт с правом може сматрати његовим spiritus rector. После 1945. г. Барт се изјаснио против накнадног наоружања Немачке и противио се у мањој мери комунистима но што је то чинио против националсоцијалиста.