Култура

Нови број Православља - новина Српске Патријаршије

На првим странама нови број новина Српске Патријаршије Православље доноси текст о посети Његовог Блаженства Патријарха антиохијског и свега Истока г. Јована X који је, са часном пратњом, допутивао 11. октобра 2018. у званичну (мирну) посету Његовој Светости Патријарху српском г. Иринеју и Српској Православној Цркви. Такође, Православље пише и о обележавању стогодишњице пробоја Солунског фронта и посети Патријарха српског Иринеја Солуну, као и о прослави јубилеја цркве Светог кнеза Лазара у Бирмингаму у Епархији британско-скандинавској.

На средњим странама Православље доноси текст др Србољуба Убипариповића о промоцији Митрополита волоколамског др Илариона (Алфејева) за почасног доктора Православног богословског факултета Универзитета у Београду.

Конференција поводом 20-годишњице Библијске библиотеке у Софији

Ове године Библијска библиотека при Богословском факултету Софијског универзитета обележава 20 година рада. Ма како је то њена кратка историја, ова библиотека при Богословском факултету има велики значај за библијске науке. Овим поводом је директор библиотеке др Ивајло Најденов организовао Међународну научну конференцију на коју су били позвани сви они који су дали допринос оснивању и снадбевању ове богословске установе. Тако је овим поводом пристигао Карл-Вилхелм Нибур са Богословског факултета у Јени као један од њених оснивача, даровалаца и ревнитеља за њено даље обогаћивање књигама. а који је последњих 10 година председник Комитета за источну Европу Друштва за новозаветна истраживања (Studiorum Novi Testamenti Societas).

Нобелова награда за мир Денису Муквегеу и Надији Мурад

Денис Муквеге, лекар гинеколог из Демократске Републике Конго, и Надија Мурад, млада јазидска активистикиња, овогодишњи су добитници Нобелове награде за мир.

Обоје добитника значајно су допринели усмеравању пажње јавности на ратне злочине. Захваљујући њиховом раду, тема сексуалног насиља у рату и оружаним сукобима постала је актуелна у међународним медијима, пише у објашњењу Одбора.

Петер Ајх: Грегорије Велики. Римски епископ између антике и средњег века

Биографија Грегорија Великог (око 540-604.г.)  Петера Ајха уводи читаоце у римски свет у времену између антике и средњег века. Ту сусрећемо црквеног посленика чији је ауторитет почивао на одлучном аскетском начину живота и његовој политичкој теологији. Ова књига - Peter Eich: Gregor der Grosse. Bischof von Rom zwischen Antike und Mittelalter. Paderborn 2016. - осветљава снопом јарке светлости живот и епоху овог црквеног оца, која је у многим видовима још била под знаковима антике. Ова биографија нуди увид у Грегоријев живот писца и епископа у Риму, пастира, мисионара и политичара.

Аутор нуди на основу актуелних сазања о позној антици увид у свет представа младог хришћанства, описује очвршћење нових краљевстава у Западној Европи, као и напетости између Запада и источног Рима. У огледалу живота  и понтификата позиција Рима биће представљена у многообразном средоземном свету у позној антици као оригинална синтеза постојеће старине у споју са надирућим новинама.

Духовно вече у Осијеку посвећено црквеној уметности

Духовно вече у Осијеку посвећено црквеној уметности
Духовно вече у Осијеку посвећено црквеној уметности
Духовно вече у Осијеку посвећено црквеној уметности
Духовно вече у Осијеку посвећено црквеној уметности

Поводом јубилеја 20 година од почетка израде и отварања радионице за израду ручно везених архијерејских митри, у организацији Српске православне Црквене општине и парохије осјечке, на празник Светог Сергија Радоњешког, 8. октобра 2018. године, у вечерњим часовима одржано је духовно вече посвећено црквеној уметности.

Објављен нови број часописа „Црква и време“ на руском

Издавачко одељење Московске Патријршије објавило је нови редовни број часописа под наведеним називом. На почтку је публиковано предавање Његове Светости патријарха Кирила одржано на Трећем међународном омладинском форуму у Москви.

Следи студија под насловом „Историјско-канонски основи јединства Руске Цркве“ свештеника Михаила Желтова.