Култура
Шеснаеста смотра духовног беседништва средњошколаца
9. Мај 2018 - 12:39Дочекујући Спасовдан, славу града Београда, у недељу, 13. маја 2018. године са почетком у 18 часова, у храму Вазнесења Господњег одржаће се Шеснаеста смотра духовног беседништва средњошколаца. Смотра је ревијалног (нетакмичарског карактера), у којој ће учествовати ученици из Србије и њихови гости из Загреба и Бањалуке. Смотру ће увеличати појање дечјег хора при храму Вазнесења Господњег који води Јелена Јеж. Претходних година млади ретори су говорили на српском језику, али и на руском, старословенском, латинском, јапанском и арапском језику.
Chrêsis“ (χρῆσις) – о методама Отаца Цркве у опхођењу са античком културом
7. Мај 2018 - 9:08Ово дело проф. др Кристијана Гнилке, које је још првом издању 1994. изазвало велико интересовање у овој области, сада је објављено у другом, допуњеном издању 2012.г. у Базелу.
Шта значи χρῆσις?
Овај појам означава дословно “правоверну примену“ [паганског знања, односно пајдеје], али и „ставити [нешто] на располагање“. Појмом „тачне, веродостојне примене“ (chrêsis dikaía, usus iustus) или напросто „примењивањем/употребом“ означавају Свети Оци Цркве предање које потиче још из прехришћанског мишљења и које има дугу историју. Сазнање да посед ништа не вреди ако није правилно употребљено, почива на општој животној опитности, а у философској дискусији и научним рефлексијама добија у терминолошкој оштрини и прецизности. Аутор употребљава метонимијски принцип сликовитог поређења којим су се Свети Оци служили, видевши у раду пчела слику „chrêsis dikaía“. Као пример служе пчеле које слећу на полен, али исисавају и сакупљају само оно што је „употребиво“ за „саће“, односно лучење/изнедрење нове супстанце – меда.
Српска премијера филма о Светом Мардарију
7. Мај 2018 - 8:58Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, у препуној крипти Храма Светог Саве на Врачару 4. маја 2018. године, одржана је српска премијера филма „Тихи кутак Христов“, снимљен по благослову Високопреосвећеног Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија у продукцији манастира Острог.
Митрополит Михаило - 120 година од упокојења
4. Мај 2018 - 9:48Његова Светост Патријатх српски г. Иринеј, у пратњи архијереја учесника заседања Светог Сабора, отворио је 2. маја 2018. године у Музеју Српске Православне Цркве изложбу „Митрополит Михаило - 120 година од упокојења“ која је приређена поводом славе Богословије Светог Саве (фотогалерија).
Митрополит Михаило је био ученик и професор ове Богословије, а у његово име тадашња Београдска богословија је добила име Богословија Светог Саве. У време управе митрополита Михаила, Српска Црква у Кнежевини Србији је 1879. године добила аутокефалност. Организатор изложбе је Богословија Светог Саве у сарадњи са Библиотеком Српске Патријаршије, Музејем Српске Православне Цркве, Управом Двора Његове Светости и Патријаршијском ризницом.
Живот као песма
28. Април 2018 - 23:31Онамо, намо... да виђу Призрен!
Та то је моје - дома ћу доћ!
Старина мила тамо ме зове,
ту морам једном оружан поћ.
Само поезија која се дâде живети, у мистерији живљења задобија непролазну вредност. Тако је од вајкада било, а тако ће и до скончања света остати. Сваки живоносни стих јесте један људски живот, један човек, једна бескрајна егзистенција љубљеног чеда Божјег. Зато у наведеном стиху не само сагледавамо, него и јасно видимо још један стваралачки и надахњујући живот; живот испуњен песмом; живљење преточено у неуморно певање, живот чије трајање ни смрт не може ућуткати, живот који је Метохија изнедрила, Шар планина задојила, Сиринићка жупа одњихала, то је Јордан Николић Призренлија. То је човек који је милогласним певањем до највишег естетског нивоа уздигао песму свог завичаја, тај нејплеменитији израз музичког стваралаштва рода Немањиног и Савиног, то је онај кога је ево ,,Старина мила“ у вечност одазвала.