Култура

Завршна свечаност XXVI Конкурса Светосавље и наше доба


Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, Коло српских сестара Епархије бачке, Катихетски одбор Епархије бачке, Центар за ликовно васпитање деце и омладине Војводине и Удружење  војвођанских учитеља организују

изложбу радова и свечану додела признања за најуспешније литерарне, ликовне и калиграфске радове ученика основних и средњих школа Републике Србије,  Републике Српске и расејања поводом XXVI конкурса „СВЕТОСАВЉЕ И НАШЕ ДОБА“. Изложба најуспешнијих радова и свечана додела награда ученицима и наставницима одржаће се у СТШ „Милева Марић Ајнштајн”, Гагаринова 1, Нови Сад, 19. маја (субота) 2018. године са почетком у 12.00 часова.

Мајска скупштина – 170 година касније

Мајска скупштина – 170 година касније
Мајска скупштина – 170 година касније
Мајска скупштина – 170 година касније
Мајска скупштина – 170 година касније

Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј присуствовао је у недељу, 13. маја 2018. године, у Галерији Матице српске, отварању изложбе Мајска скупштина – 170 година касније. Изложбу, чију oкосницу чини слика Павла Симића Српска народна скупштина 1. маја 1848. године, отворио је председник Покрајинске владе г. Игор Мировић, који је нагласио да је обележавање 170-годишњице Мајске скупштине веома важан догаћај, јер подсећа на, како је рекао, једно велико време и велике људе који су одредили пут целог нашег народа.

Печат времена

Печат времена
Печат времена
Печат времена
Печат времена

Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки г. Иринеј присуствовао је у суботу, 12. маја 2018. године, уручењу награде Печат времена за књижевност и за науку и друштвену теорију за 2017. годину.

Папе и њихови сликари: Од Рафаела до Тицијана

У доба ренесансе папе су неговале блиске односе са великим сликарима свога времена. Посредством сликарства желели су да пласирају своје политичке поруке. Такве амбиције су достигле врхунац у папским портретима којима се и данас дивимо као ремек-делима. Роберто Цапери, који живи у Риму, члан је Немачке академије за језик и поезију, Fellow научног колегијума  у Берлину и гостујући професор на ETH у Цириху. Он је и аутор више занимљивих књига о односу литературе и сликарства. У овој студији он открива скривене мотиве иза папских портрета.

Отварање изложбе „Дијанина деца“

Изложба „Дијанина деца“, која је посвећена највећој акцији спасавања деце у Другом светском рату, биће одржана у Великој галерији Дома Војске од 15. маја до 14. јуна 2018. године.  

Дијана Будисављевић, Аустријанка удата за српског хирурга Јулија Будисављевића, спасла је од сигурне смрти више од 7.500 српских дечака и девојчица из концентрационог логора Јасеновац у Независној држави Хрватској. У систему логора Јасеновац убијено је око 20.000 српске, јеврејске и ромске деце. 

Миомир Милинковић: Свети извори

Миомир Милинковић, Свети извори;  издавачи: ИК Дабар и  ССД Соко, Вишеград-Добрунска Ријека 2018; рецензенти: доц. др Мирјана Стакић и др Милутин Ђуричковић, стр. 106.

Својеврстан лирски и духовни албум духовних озарења, како можемо назвати збирку песама  аутора Миомира Милинковића, на 106 страна нуди Свете изворе са којих се напаја душа и осветљава и пут наш. „Хронотоп светлости заправо представља пут светлости српског народа, који повезује прошлост са будућим, и нама у неком садашњем тренутку осветљава пут који су наши преци уградили у зидове манастира, излили у звона древних Сопоћана, Студенице, Љубостиње, Жиче, Манасије, манастира Милешеве...,“ пише један од рецензената књиге  доц. др Мирјана Стакић.