Култура

Отворена изложба о Романовима у Бору

У четвртак, 23. марта 2017. године, у 19 часова у галерији Музеја рударства и металургије у Бору уприличено је свечано отварање изложбе фотографија „У сусрет руском цару, Романови - царско служење“. Ову изложбу Музеј је организовао у сарадњи са Сретењским манастиром и студијом „Руски цар“.

Браничевски весник (8/VII, 2016)

Будући да су многи покушали изложити казивање о догађајима који су се догодили међу нама, као што нам предадоше они који су од почетка били очевидци и слуге Логоса, намислих и ја, испитавши тачно све од почетка, по реду писати теби, племенити Теофиле…

Тим речима је Свети апостол Лука отпочео своју јеванђелску повест и ударио темељ свега што би се могло назвати хришћанском или црквеном историјом. Суштина ових речи се огледа у делу једног потоњег историчара Цркве, чувеног Јевсевија Памфила, који је, желећи да попут Луке пише црквену историју, схватио да то не може чинити по старим правилима, тј. нити Ab Urbe Condita, нити олимпијадама, нити сотвореніемъ міра, нити листама краљева и царева. Историја Цркве је, наиме, таква да, као икона Будућег, обухвата све историје – сваког града, државе, племена и народа. Јевсевије је, стога, у свом Хроникону упоредо поређао хронографске табеле различтих народа и крајева, препознавши да је њихово кључно одређење време за сотворити Господеви, тј. време Цркве.

Споразумом до нових књига

Дана 22. марта 2017. године у Подгорици је потписан споразум између Српског националног савјета - Књижевна задруга и Удружења књижевника Црне Горе. Овај документ потписали су предсједници организација, др Момчило Вуксановић и Новица Ђурић.

Јелена Шаулић Бојовић - дјело узвишене несебичности

Јелена Шаулић Бојовић - дјело узвишене несебичности
Јелена Шаулић Бојовић - дјело узвишене несебичности
Јелена Шаулић Бојовић - дјело узвишене несебичности
Јелена Шаулић Бојовић - дјело узвишене несебичности

У сали Скупштине општине Пљевља промовисана је књига Бошка Бојовића „Јелена Шаулић Бојовић - јунаштво је цар зла свакојега“. О књизи су говорили др Вељко Ђурић Мишина, директор Музеја геноцида у Београду, новинар Милан Кнежевић и аутор проф. др Бошко Бојовић. Модератор је био Рајко Палибрк. Претходно, на Варошком гробљу парастос Јелени Шаулић Бојовић, која је умрла 21. марта 1921. године, служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске г. Јоаникије, са свештенством и монаштвом намјесништва пљеваљског уз присуство грађана Пљеваља и других мјеста.